Право медсестри на відпустку без збереження зарплати під час війни
Запитання
Медсестра виїхала за кордон і написала заяву на відпустку без збереження зарплати на три місяці. Чи правомірно надати таку відпустку?
Відповідь
Відповідає Догадіна Ольга, керівник групи експертів із кадрових питань.
Успішний управлінець закладу охорони здоров'я — 2023
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) розширив можливості працівників оформити свою відсутність на роботі.
✅✅✅ Як замінити відпускників у медзакладі
Під час дії воєнного стану за згодою роботодавця працівник може оформити:
- Із 19.07.2022 діє новий вид відпустки без збереження зарплати. У період дії воєнного стану роботодавець із заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, обов’язково надає відпустку без збереження зарплати тривалістю, визначеною в заяві, але не більше ніж 90 к. д. Період такої відпустки не враховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (ч. 4 ст. 12 Закону № 2136).
- Щоб оформити будь-яку із відпусток без збереження зарплати, працівник має написати заяву, а роботодавець — видати наказ. Якщо працівник перебуває за кордоном або в іншій області як ВПО, отримати заяву й ознайомити працівника з наказом про відпустку можна за допомогою доступних засобів зв’язку.
- Працівник має в будь-який спосіб підтвердити право на відпустку. Наприклад, подати фото сторінки в паспорті з відміткою про перетин державного кордону, надіслати фото з геолокацією, подати довідку, що має статус ВПО, або показати на смартфоні в додатку «Дія», що має статус ВПО.
✎ Роботодавець може пропонувати, але не має права змусити працівників піти у відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану.
Якщо військові дії припиняться раніше, працівник зможе звернутися до роботодавця із заявою з проханням достроково вийти на роботу з відпустки без збереження зарплати.
Працівник може оформити й будь-яку іншу відпустку без збереження зарплати, на яку він має право за статтею 25 Закону про відпустки.
- Яку зарплату отримає медсестра, котру залучили до чергування вдома
- Чи може головна медсестра отримувати меншу зарплату, ніж у медсестри
- Як керівник ЗОЗ має проводити доплати медпрацівникам
- Яку зарплату мають нарахувати медсестрі, що працює за сумісництвом
- Чи має право роботодавець відтермінувати строк виплати зарплати під час воєнного стану