Чи зобов’язаний лікар вторинки надавати медичну допомогу пацієнту без направлення

2981

Запитання

Чи мають право лікарі амбулаторної вторинки вимагати від лікарів первинки виконання ст. 35 Основ законодавства України про охорону здоров’я (абзаців 7-9)? Проблема в тому, що первинка в одному приміщенні з нами, але адміністративно в ЦПМСД. Вторинка залишилась в складі лікарні. Чи можна на рівні адміністрації лікарні затвердити, що прийом хворих здійснюється тільки при наявності в пацієнта направлення лікаря первинки на консультацію до певного фахівця, а також переліку обстежень. Як трактувати п. 15 наказу № 504 від 19.03.2018: лікарі первинки мають оформляти посильний листок на МСЕК незалежно від діагнозу і проводити через ЛКК ЦПМСД, а лікарі вторинки тільки роблять відповідні записи про стан здоров’я відповідно до профілю? (Орфографія і пунктуація автора збережені)

Відповідь

Лікар первинки в будь-якому випадку може скерувати пацієнта до вузького спеціаліста при необхідності. При цьому він керується стандартами надання медичної допомоги. Відсутність направлення до лікаря-спеціаліста не може бути підставою для відмови в консультації, якщо це не визначено окремими нормативними документами закладу або документами органу вищого рівня. Порядок роботи кабінетів і лікарів визначає та затверджує адміністрація. При цьому вона керується галузевими нормативними підзаконними актами, що забезпечують виконання законів та норм Конституції. Тому діяльність роботи лікаря регулюють нормативні акти нижчого порядку. До них входять, зокрема, накази по закладу та посадові інструкції.

Електронні документи в поліклініці

Але потрібно пам’ятати, що трактування лікарем норм законів та Конституції виходить за межі його компетенції. Відмовляючи або неналежно виконуючи функціональні обов’язки, лікар відмовляє саме пацієнту, а не лікарю, який його скерував.

Обов’язкова вимога направлення пацієнта до лікаря-спеціаліста може бути, якщо заклад вторинного рівня в статусі комунального неприбуткового підприємства укладе договори на медичне обслуговування з НСЗУ або з ЦПМСД. Укласти договір з НСЗУ заклади вторинного рівня зможуть в найближчій перспективі. Аби укласти договір медобслуговавуння з іншим закладом, зокрема, з ЦПМСД, у медзакладі вторинного рівня мають бути затверджені тарифи на подібні послуги. У такому випадку направлення до лікаря-спеціаліста гарантує пацієнту безоплатне отримання послуги, а для закладу є обліковим документом для операційної звітності.

Стосовно трактування п. 15 Наказу № 504.

Лікар-спеціаліст надає консультативний висновок за профільним захворюванням за стандартизованою формою ф028. Висновок (висновки) лікаря спеціаліста є частиною пакету документів, який готуються сімейним лікарем для подання на МСЕК.

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Публічна інформація в медзакладі: як відповідати на запити

Якщо медзаклад фінансується з державного або місцевого бюджету, будьте готові отримувати запити на оприлюднення інформації. Яку інформацію вважати публічною і як реагувати на запити, читайте в статті
2298

Зміни у соціальному страхуванні медичних працівників

Із 1 січня 2023 року в ЗОЗ не обов’язково має працювати комісія із соціального страхування. Відтепер рішення про призначення страхової виплати ухвалює страхувальник або уповноважені ним особи. Що ще змінилося у сфері соціального страхування у 2023 році? Розглянемо далі
7587