Права ВІЛ-інфікованого пацієнта
Запитання
"Я звернувся до лікаря з бажанням пройти тест на вірус імунодефіциту, а зі мною поводяться так, наче я інфікований." - Чи не є це порушенням прав пацієнта?
Відповідь
Однією із важливих законодавчих гарантій ВІЛ-інфікованих є рівність перед законом та недопустимість дискримінації.
Пацієнт не зобов’язаний розкривати свій ВІЛ-статус, у тому числі і медичним працівникам, якщо мова йде про випадки, не пов’язані безпосередньо із лікуванням ВІЛ-інфекції.
Читайте: "Постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції у медичних працівників"
Так, відповідно до статті 14 Закону № 1972 люди, які живуть з ВІЛ, користуються всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією та законами України. Забороняється будь-яка дискримінація особи на підставі наявності у неї ВІЛ-інфекції, а також належності до груп підвищеного ризику інфікування ВІЛ, зокрема відмова у прийомі до закладів охорони здоров’я, наданні медичної допомоги та соціальних послуг, обмеження інших прав на підставі ВІЛ-статусу, а також обмеження на цій підставі прав їхніх рідних і близьких.
При здійсненні медичних втручань медичний персонал повинен дотримуватися вимог із охорони праці та санітарної гігієни, зокрема використовувати засоби індивідуального захисту. А тому кожен, хто звернувся до закладу охорони здоров’я по медичну допомогу, має сприйматися з точку зору можливого позитивного ВІЛ-статусу.