Уявна оборона

482

Запитання

Що таке уявна оборона, якщо мова йде про професійну діяльність медпрацівника?

Відповідь

У стані уявної оборони особа неправильно оцінює дії потерпілого і помилково припускає, що на неї нападають. Через це вона може заподіяти шкоду, коли реальної загрози немає (п. 1 ст. 37 КК). Питання про те, чи дійсно в особи були підстави робити помилкові висновки про напад, вирішують з урахуванням конкретних обставин справи (п. 7 Постанови № 1).

Якщо ви помилково вирішили, що на вас нападають і заподіяли шкоду цій особі, то уникнути кримінальної відповідальності можна лише за таких умов:

  • обставини давали достатні підстави вважати, що мало місце реальне посягання;
  • ви не усвідомлювали і не могли усвідомлювати помилковості свого припущення.

В інших випадках особа, яка заподіяла шкоду, понесе таку кримінальну відповідальність:

Тож якщо ви застосуєте фізичне насильство до пацієнта у стані необхідної чи уявної оборони без перевищення їх меж, складу злочину із вашого боку не буде. Для цього підготуйте якомога більше доказів, що свідчать на вашу користь. Які докази підготувати? Про це дізнайтеся з пам’ятки.

Уявна оборонаЧитайте: "Клинические протоколы: законодательство, внедрение

Побиття під час виконання посадових обов’язків є нещасним випадком виробничого характеру. Винятком є випадки, коли потерпілий та інша особа з’ясовують особисті стосунки невиробничого характеру. У такому разі компетентний орган має видати відповідний висновок, аби підтвердити невиробничий характер нещасного випадку (пп. 16 п. 15 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232).

Отже, будьте готові боротися не лише за життя пацієнта, а й часом за своє життя із самим пацієнтом. Поки на рівні держави не буде розроблено ефективних способів захисту медиків від такого свавілля, доводиться просто на місці конфлікту оцінювати ситуацію та миттєво вирішувати, чи застосувати силу у відповідь на агресивну поведінку. Головне, що потрібно пам’ятати, — це співмірність застосованої фізичної сили, способу її застосування із обставинами нападу.

Карпати-weekend для ТОПменеджерів медзакладів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Публічна інформація в медзакладі: як відповідати на запити

Якщо медзаклад фінансується з державного або місцевого бюджету, будьте готові отримувати запити на оприлюднення інформації. Яку інформацію вважати публічною і як реагувати на запити, читайте в статті
3310

Зміни у соціальному страхуванні медичних працівників

Із 1 січня 2023 року в ЗОЗ не обов’язково має працювати комісія із соціального страхування. Відтепер рішення про призначення страхової виплати ухвалює страхувальник або уповноважені ним особи. Що ще змінилося у сфері соціального страхування у 2023 році? Розглянемо далі
8663