Як замінити тимчасово відсутнього медичного працівника

150
Автор
експерт із професійної класифікації

Запитання

Кого з колег можна призначити виконувати обов’язки медичного працівника на час відпустки, відрядження чи лікарняного?

Відповідь

Правова освіта медпрацівників

Здобувачів вищої освіти готують відповідно до освітньої програми, яку розробив і затвердив заклад вищої освіти в межах своєї автономії. 

Освітня (освітньо-професійна, освітньо-наукова чи освітньо-творча) програма — єдиний комплекс освітніх компонентів (навчальних дисциплін, індивідуальних завдань, практик, контрольних заходів тощо), спрямованих на досягнення передбачених такою програмою цілей і результатів навчання, що дає право отримати визначену освітню або освітню та професійну кваліфікацію. Освітня програма може передбачати єдину спеціалізацію або не передбачати спеціалізації (пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII). 

З огляду на нормативно-правову базу, що регулює вищу освіту, освітня програма — це складова частина спеціальності. Тобто це зміст / навчальний план усього періоду навчання, за результатами якого здобувач вищої освіти отримає гарантовані знання, уміння, навички чи компетенції за певною спеціальністю/професією за умови, що успішно пройде освітню програму й атестацію. 

Щоб з’ясувати, хто з медпрацівників кого з колег має право заміняти, проводити порівняльний аналіз освітніх програм за різними медичними спеціальностями в межах цієї консультації — недоречно. Натомість визначмо відповідні кваліфікаційні характеристики професій працівників згідно з Випуском 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — ДКХП № 78). Розгляньмо на прикладах.

Чи може лікар-інфекціоніст тимчасово виконувати обов’язки лікаря-епідеміолога

Зверніть увагу на розділ «Завдання та обов’язки» у кваліфікаційних характеристиках професій лікарів. Вони мають суттєву різницю у функціоналі й різну мету роботи. 

Лікар-інфекціоніст: аналізує стан пацієнта, діагностує інфекційні й паразитарні захворювання, проводить комплекс лікувально-профілактичних заходів та медичної реабілітації. 

Лікар-епідеміолог: досліджує інфекційні й неінфекційні захворювання, особливості їх поширення, моніторить динаміку епідемічного процесу, розробляє профілактичні та протиепідемічні заходи щодо того, як запобігати поширенню інфекційних хвороб. Але він не лікує амбулаторних пацієнтів. 

Розділ «Кваліфікаційні вимоги» кваліфікаційних характеристик лікарів також має певні відмінності. 

На посаду лікаря-інфекціоніста приймають особу, яка: 

  • здобула вищу освіта другого рівня за ступенем магістра у галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальністю «Медицина»; 
  • має спеціалізацію за фахом «Інфекційні хвороби» — пройшла інтернатуру, курси спеціалізації; 
  • проходить безперервний професійний розвиток. 

На посаду лікаря-епідеміолога приймають особу, яка:

  • здобула вищу освіту другого рівня за ступенем магістра в галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Медицина» або «Педіатрія»;
  • пройшла інтернатуру за спеціальністю «Епідеміологія» або має спеціалізацію за фахом «Епідеміологія» після інтернатури за однією з лікарських спеціальностей;
  • проходить безперервний професійний розвиток.

З огляду на кваліфікаційні характеристики, лікар-інфекціоніст може замінити лікаря-епідеміолога. Умова — лікар пройшов курси спеціалізації з «Епідеміології». У такому разі він має право виконувати окремі «завдання та обов’язки», що мають особливості в межах спеціальності.

Анжела Абанкіна експерт з охорони здоров’я
Ознайомтеся з аналізом змін в обов’язкових профілактичних медичних оглядах працівників із 1 жовтня 2024 року. З’ясуєте, як організувати й провести медогляди працівників за новими вимогами. Зорієнтуєтеся, які обстеження й дослідження потрібні та як оформити їхні результати.

Хто може замінити тимчасово відсутню сестру медичну операційну 

Розділ «Кваліфікаційні вимоги» у кваліфікаційних характеристиках у ДКХП № 78 для всіх сестер/братів медичних передбачає:

  • єдиний рівень вищої освіти: початковий або перший рівень вищої освіти за ступенем молодшого бакалавра або бакалавра;
  • загальну підготовку в галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Медсестринство», а для окремих професій сестер/братів медичних — ще за додатковою спеціальністю;
  • єдине категоріювання.

Відмінність підготовки для професій сестер/братів медичних визначена у фаховій спеціалізації. Для підготовки сестри медичної / брата медичного операційного визначена спеціалізація за фахом «Хірургія». 

Таким чином, замінити сестру/брата медичного операційного може сестра/брат медичний за будь якою кваліфікаційною спеціалізацією, які пройшли фахову спеціалізацію з «Хірургії» в закладі післядипломної освіти.

Робота за програмою медичних гарантій у 2025 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою