Чи може ЗОЗ відмовитися від роботи в МІС
Запитання
Приватний медичний центр займається виключно рентгендіагностикою і не має договору з НСЗУ. Заклад зареєструвався в ЕСОЗ згідно з ліцензійними умовами, обов’язкової первинної документації, яку необхідно вносити в ЕСОЗ, не веде. Чи можна в такому разі відмовитись від договору з МІС?
Відповідь
Вимоги ліцензійних умов поширюються на всі заклади охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які бажають провадити господарську діяльність із медичної практики. Отже, підключитися до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) все одно потрібно.
⚡ Працюємо з операційною системою ⚡ Встановлюємо необхідне програмне забезпечення ⚡ Організовуємо роботу та навчання працівників ⚡ Працюємо в команді ⚡ Працюємо з МІС
Ліцензіат зобов’язаний:
- зареєструватися в Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я центральної бази даних ЕСОЗ;
- забезпечити роботу з ЕСОЗ, зокрема:
- внесення первинної облікової медичної документації;
- ведення обліку медичних послуг;
- управління медичною інформацією;
- використання інших функціональних можливостей ЕСОЗ, які визначені законодавством обов’язковими в процесі провадження господарської діяльності з медичної практики (пп. 30, 31 п. 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285).
В ЕСОЗ суб’єкти господарювання вносять не так первинну медичну документацію, як самі процедури — проведення діагностики. Функціональні можливості для внесення діагностичних даних наявні, як правило, в медичних інформаційних системах (МІС). Наприклад, там чудово відображаються результати аналізів на виявляння інфекційних захворювань. Фактично це і є діагностичний звіт.
Інше питання, чи зобов’язаний заклад вносити всі дані до ЕСОЗ? Якщо медичний центр працює за направленнями, то записи про них точно мають бути в ЕСОЗ. Підстава — пункт 2 наказу МОЗ «Про затвердження Порядку направлення пацієнтів до закладів охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду» від 28.02.2020 № 586. Він унормовує, що всі ЗОЗ і ФОП, які отримали ліцензію на медичну практику, обов’язково вносять записи про направлення до ЕСОЗ ще з 1 січня 2021 року.
Навіть якщо заклад не отримує коштів від НСЗУ, він повідомляє пацієнта про те, що надає послуги платно. А пацієнт вирішує, чи отримувати їх тут, чи шукати безкоштовну допомогу. Хоча нині поширена практика, коли пацієнту просто видають результати досліджень, а він передає їх сімейному лікарю, щоб той вніс дані в ЕСОЗ самостійно.
Отже, повністю відмовитись від МІС не вийде. Однак відповідальності за невнесення діагностичних записів для надавачів медпослуг, які не співпрацюють з НСЗУ, законодавство наразі не передбачає.