Бронювання медиків: які зміни врахувати з грудня 2024 року

44
Автор
експерт з охорони здоров’я

Запитання

Які особливості бронювання медичних працівників слід врахувати із грудня 2024 року на основі діючого законодавства?

Відповідь

КМУ постановою «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 № 1332 (далі — Постанова № 1332) змінив правила бронювання військовозобов’язаних працівників та отримання статусу критично важливих підприємств.

Юридичний супровід роботи медзакладу: прораховуємо ризики

Яких змін очікувати військовозобов’язаним медикам

Із 1 грудня 2024 року набирає чинності більшість норм Постанови № 1332, яка виклала у новій редакції Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі —  Порядок №76).

Окремі положення Постанови № 1332 набирають чинності з дати її опублікування, тобто станом на 23.11.2024.

Норми які вже діють з листопада 2024 року:

1) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним медичним працівникам рішеннями Мінекономіки до набрання чинності цією постановою, є дійсними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28.02.2025;

2) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28.02.2025;

3) анулювання відстрочок, наданих Мінекономіки, здійснюється у разі:

  • закінчення строку їх дії;
  • завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
  • позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
  • ліквідації підприємства, установи та організації;
  • звільнення військовозобов’язаного;
  • тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з медичним підприємством, установою, організацією;
  • обґрунтованого подання керівника медичного підприємства, установи та організації;
  • надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

4) строк дії рішень щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, які є чинними станом на дату набрання чинності цією постановою, але строк дії яких закінчується до 30.11.2024 (включно), продовжується до 31.12.2024 року;

5) Центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, органи державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації/військові адміністрації:

  • у десятиденний строк мають встановити галузеві та регіональні критерії, за якими визначають підприємства важливими для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади;
  • у тримісячний строк — переглянуть ті рішення про визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, які вже ухвалили.
Анжела Абанкіна провідний консультант системи «Експертус Медзаклад»
Чи повинні жінки з медичною та фармацевтичною освітою оновити дані і стати на військовий облік

Оновлені критерії для статусу критично важливого підприємства

Критерії, за якими визначатимуть підприємства такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, погоджуватимуть Мінекономіки та Міноборони.

Додані критерії:

  • відсутність заборгованості зі сплати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування розширять відомостями про відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів.
  • розмір нарахованої середньої зарплати застрахованих осіб працівників на підприємстві приватної форми власності за останній календарний квартал установлюють не нижче за розмір мінімальної зарплати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5.

Перевірки ЗОЗ під час воєнного стану

Зміни у бронюванні медиків

Бронювання військовозобов’язаних з 1 грудня 2024 року здійснюватимуть через портал «Дія».

Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:

  • призовники;
  • працівники, яких виключили з військового обліку — визнали непридатними до військової служби та тих, які досягли граничного віку перебування у запасі;
  • військовозобов’язані працівники, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на підставі статті 23 Закону про мобілізацію

Підставою для бронювання медиків є статус критично важливих підприємств для функціонування національної економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 % загальної кількості військовозобов’язаних працівників.

За окремим рішенням Міністра оборони кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може бути понад 50 %.

Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, нарахована заробітна плата яких в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 — 20 тис. грн.

Увага! Вимога не діє для державних і комунальних підприємств, установ і організацій.

Основні новації Порядку № 76 полягають у розрахунку кількості працівників для бронювання підприємствами з лімітом у 50% загальної кількості військовозобов’язаних.

Зокрема:

  • не враховують військовозобов’язаних жінок;
  • враховують заброньованих відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 № 45.

Працівників, які відповідають умовам бронювання, автоматично, без взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, переведуть на спеціальний військовий облік протягом 72 годин.

Норми, що стосуються звітування про заброньованих, із Порядку № 76 виключили.

Ще одна новація — щомісячний моніторинг діяльності критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств. Проводитиме моніторинг той орган, який ухвалив рішення надати підприємству такий статус.

З 1 грудня втратить чинність Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затверджений постановою КМУ від 05.06.2024 №650, адже його положення перенесено до нового Порядку №76.

Атестація медичних працівників — 2025

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Положення про преміювання працівників медичного закладу: як розробити

З'ясуйте, як урегулювати питання преміювання медичних працівників, які локальні документи затвердити та як їх оформити. Розробіть положення про преміювання медичних працівників за зразком
40431