Чи законно викликати медичну сестру в неробочий час на ургенцію
Запитання
Чи правомірно в нічний час, вихідний чи святковий день викликати медичну сестру з дому для надання ургентної допомоги?
Відповідь
Так. Лікарів і фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою закладів охорони здоровʼя (ЗОЗ), які надають медичну допомогу населенню, зокрема екстрену, правомірно залучати до чергування вдома. Відповідну норму встановлює пункт 5.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Мінсоцполітики і МОЗ від 05.10.2005 № 308/519 (далі — Умови).
Чи надавати медсестрі доступ до електронного кабінету лікаря
Таку роботу керівник ЗОЗ має право надавати:
- до п’яти посад — лікарям з основних лікарських спеціальностей;
- чотирьох посад — фахівцям із базовою та неповною вищою медичною освітою (лаборант, рентгенолаборант, сестра медична операційна, сестра медична — анестезист).
Робочий час для чергування в денний або нічний час:
- рахують як пів години за кожну годину чергування та оплачують на основі посадового окладу з урахуванням підвищення за кваліфікаційну категорію;
- рахують як фактично відпрацьовані години, якщо працівника викликали під час чергування в заклад, на місце події та додому до пацієнта, та оплачують на основі посадового окладу працівника зі збереженням чинного порядку оплати праці працівників охорони здоров’я в нічний час.
Якщо заклад запровадив чергування вдома, оплата залежатиме від того, чи входить час такої роботи до місячної норми тривалості робочого часу (абз. 3 п. 5.1 Умов):
- якщо входить — керівник ЗОЗ оплачуватиме роботу в межах мінімального розміру зарплат для медпрацівників (пп. 1 п. 1 Постанови КМУ «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» від 12.01.2022 № 2);
- якщо не входить — чергування будуть надурочною роботою (ч. 1 ст. 62 Кодексу законів про працю України).
Упорядковують надання ургентної спеціалізованої медичної допомоги наказом по закладу.