Чи може медична сестра поєднувати роботу в операційній і перев’язувальних
Запитання
Чи можна, щоб операційна медична сестра під час однієї зміни виконувала маніпуляції і в операційній і в різних перев’язувальних — «чистій» та «гнійній»?
Відповідь
Ні, це суперечить принципам організації хірургічної допомоги, а саме асептики та антисептики.
ЗІЗ: як використовувати медичні маски й шапочки
Асептика — система заходів, мета яких запобігати потраплянню патогенної мікрофлори в рани, порожнини, судини і розвитку інфекції в організмі під час операції, досліджень та лікувальних процедур.
Принципи асептики:
- усе, що торкається рани, має бути стерильним;
- усіх хірургічних пацієнтів розподіляти на два потоки — «чисті» та «гнійні».
Антисептика — комплекс лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на знищення мікроорганізмів у рані, патологічному осередку, в органах, тканинах й організмі пацієнта загалом.
Запобігають поширенню повітряно-крапельної інфекції і борються з нею насамперед за допомогою системи організаційних заходів:
- правильне планування та організація хірургічного відділення —
- правильний поділ палат і відділень — «чисті», гнійно-септичні палати та палати-ізолятори для пацієнтів із контагіозною інфекцією;
- ізоляція операційного блоку з окремою ізоляцією гнійної операційної з окремим входом, інструментарієм, апаратурою, матеріалами та спецодягом;
- своєчасний ремонт, прибирання, вентиляція, кварцування та дезінфекція приладів, матеріалів і білизни в палатах, маніпуляційних, «чистих» і «гнійних» перев’язувальних тощо.
Для того щоб створити умови асептики в операційному блоці, приміщення ділять на зони:
- зона 1 — операційні зали і стерилізаційні — до них висуваються найсуворіші вимоги щодо дотримання правил асептики;
- зона 2 — приміщення, які безпосередньо через двері сполучаються з операційною, — передопераційна, наркозна;
- зона 3 — приміщення для зберігання апаратів, медичних інструментів, кімнати медичних сестер, хірургів, чиста зона санпропускника;
- зона 4 — приміщення, до яких не потрібно проходити через санпропускник або спеціальний шлюз — кабінет завідувача, старшої медичної сестри тощо.
Ефективність асептики багато в чому залежить від правильної організації праці та обладнання хірургічного відділення, профілактики ранової інфекції.
Нагадаємо, серед пацієнтів, які щойно потрапили в ЗОЗ, патогенні мікроби виявляють у 5%, а через місяць перебування в стаціонарі цей показник збільшується до 70%. Тож пацієнтів треба групувати не лише відповідно до їхньої профільності, а й відповідно до строку перебування в ЗОЗ. Це сприяє зниженню ризику виникнення внутрішньолікарняної інфекції — інфекції, яку пацієнт отримує під час перебування в ЗОЗ.
Працювати в перев’язувальних необхідно в чистих халатах, масках, гумових рукавичках і після кожної перев’язки ретельно дезінфікувати руки. А під час перерв у роботі перев’язувальних та операційних проводити чергові та, за потребою, позачергові вологі прибирання, дезінфекцію, вмикати бактерицидні лампи.
Дотримувати цих вимог зобов’язаний кожний медпрацівник, відповідальність за порушення правил асептики у відділенні несе не лише винний працівник, а і його керівник, і завідувач відділення, адміністрація.
Отже, сестра медична операційна не може протягом однієї зміни працювати в стерильній зоні операційної та робити перев’язки пацієнтам у «чистих» і «гнійних» перев’язувальних.