Чи має право директор підписувати документи у відпустці

4214
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри»

Запитання

Під час відпустки директору часто доводиться розв’язувати робочі ситуації й підписувати термінові документи. Чи правомірно це і чи є чинними документи, які керівник підписав, коли перебував у відпустці?

Відповідь

Не радимо директору підписувати документи під час відпустки або тимчасової непрацездатності тощо. Хоч документи будуть чинними.

Юридичний супровід роботи медзакладу: прораховуємо ризики

Відпустка — гарантоване право працівника на відпочинок (ст. 45 Конституції України). Це державна гарантія для працівників. Її надають працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей (преамбула Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Під час відпустки працівник не може виконувати своїх обов’язків. Це підтверджує порядок відкликання працівника з відпустки за наявності підстав (ст. 79 Кодексу законів про працю України (КЗпП), ст. 12 Закону про відпустки).

Позиція Мінсоцполітики. Працівник не може виконувати своїх посадових обов’язків під час відпустки. У період відпустки роботодавець не може притягнути працівника до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків, а тому повноваження працівника на цей період припиняють (Лист від 17.10.2016 № 376/06/186-16)

Під час відпустки працівник не зобов’язаний виконувати своїх посадових обов’язків, однак ані КЗпП, ані Закон про відпустки не забороняють працівнику робити це за власною ініціативою. Адже відпустка не припиняє посадових обов’язків працівника, він і під час відпустки перебуває на своїй посаді. Тому документи, підписані під час відпустки, не можна визнати нечинними. Аналогічна позиція у Держпідприємництва (Лист від 17.10.2014 № 8361).

Суди також ухвалюють рішення, які підтверджують можливість працівника виконувати свої обов’язки та підписувати документи під час відпустки. Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 19.11.2018 у справі № 810/3765/18 виклав таку позицію:

Зверніть увагу! На період відпустки правовий зв’язок працівника та роботодавця не припиняється, а трудова функція обмежується тільки в частині обов’язковості її виконання. Хоча виконання працівником, який перебуває у відпустці, окремих трудових обов’язків не відповідає змісту та меті відпустки, самі по собі такі обставини не можуть свідчити про дефектність первинного бухгалтерського документа та спростовувати засвідчені ними операції.

Роботу під час відпустки з власної ініціативи:

    • закон не забороняє;
    • роботодавець додатково не обліковує.

Отже, законодавство не позбавляє права підпису на час відпустки. Документи, які підписав директор у цей період будуть чинними. Проте ніхто не має права примусити керівника до цього. Адже виконувати посадові обов’язки під час відпустки працівник може лиже з власної ініціативи.

Як керівнику з медсестринства організувати вакцинацію у 2025 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Інформована згода пацієнта на лікування: форма № 003-6/о

Скачайте та з'ясуйте, як заповнити форму № 003-6/о «Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення і на присутність або участь учасників освітнього процесу»
33698

Інформовані добровільні згоди для пацієнта у стоматології: обов'язкові та рекомендовані

Які бланки пацієнт обов'язково має заповнити під час візиту до стоматолога? Які ж форми та зразки є рекомендованими для ефективної роботи стоматологічного ЗОЗ? Про це — далі у статті
15361

Форми первинної облікової документації стоматології: як вести та скільки зберігати

Перевірте, чи ведете всі обов’язкові форми первинної облікової документації, скористайтеся підказками, як їх заповнювати і скільки зберігати. Скачайте пам'ятку та використовуйте в роботі
13146