Як приватному ЗОЗ прийняти гуманітарне обладнання від благодійного фонду

212
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух»

Запитання

Благодійний фонд планує передати приватному медичному центру як гуманітарну (благодійну) допомогу декілька одиниць обладнання. Але чи відповідає медичний центр вимогам до набувача гуманітарної допомоги, встановлених пунктом 6 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV? Як ліпше оформити передання обладнання?

Відповідь

Оформте передання обладнання як благодійну допомогу. Пояснимо чому.

До 23 січня 2023 року приватні заклади охорони здоров’я не належали до набувачів гуманітарної допомоги, за винятком реабілітаційних установ для дорослих і дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на реабілітаційні послуги (Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо ввезення, обліку, розподілу гуманітарної допомоги, особливостей оподаткування відповідних операцій та подання звітності» від 08.11.2023 № 3448-IX). Нині серед набувачів гуманітарної допомоги є:

  • установи, підприємства, заклади незалежно від форми власності, що здійснюють реабілітацію осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів у сфері реабілітації, надавачі соціальних послуг, унесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;
  • надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг незалежно від форми власності, що уклали договір про медичне обслуговування населення із Національною службою здоров’я України.

Підстава — підпункти «е» та «є» пункту 5 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV.

Тож оформлювати передання обладнання як гуманітарної допомоги ризиковано. Проте, якщо оформите відносини як приймання-передання благодійної допомоги, законодавчих заборон не буде. Адже благодійний фонд відповідає визначенню благодійника, а приватний заклад охорони здоров’я — бенефіціара:

Увага! Бенефіціар — набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VІ (далі — Закон № 5073).

Бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також юридичні особи, які одержують допомогу для досягнення цілей, визначених Законом № 5073 (ч. 1 ст. 1 Закону № 5073)

Отже, якщо благодійний фонд передає обладнання з метою благодійності, оформте операцію як приймання-передання саме благодійної, а не гуманітарної допомоги.

Для цього подайте лист-прохання до благодійного фонду. У документі вкажіть необхідність отримати саме благодійну допомогу та її мету. Укладіть із благодійним фондом договір дарування та складіть акт приймання-передання благодійної допомоги довільної форми з обов’язковими реквізитами первинних документів згідно зі статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV.

Ефективний керівник медсестринського персоналу

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою