Чи надавати відповідь на скаргу родича померлого пацієнта
Запитання
Син померлої пацієнтки подав скаргу про її неякісне лікування. Чи надавати відповідь на його скаргу?
Відповідь
Заклад охорони здоров’я зобов’язаний розглянути скаргу відповідно до законодавства. Утім, це питання має дві площини:
1. Розгляд скарг, як складник системи контролю якості.
2. Збереження лікарської таємниці.
Юридичний супровід роботи медзакладу: прораховуємо ризики
Медична рада закладу охорони здоров’я, МОЗ та/або управління охорони здоров’я здійснюють клініко-експертне оцінювання якості та обсягів медичної допомоги в певних випадках, зокрема:
- смерть пацієнта;
- первинний вихід на інвалідність особи працездатного віку;
- скарга пацієнта та/або близької особи, яка доглядає за пацієнтом (п. 8 Порядку контролю якості медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 28.09.2012 № 752; далі — Порядок № 752).
Для того щоб виконати цю вимогу Порядку № 752, заклад охорони здоров’я мусить розглянути скаргу.
Якщо у скарзі пацієнт вимагає надати медичну інформацію, що становить лікарську таємницю, то тут врахуйте таке:
1. Чинне законодавство не містить норм, які чітко вказують на те, що зі смертю пацієнта зобов’язання зберігати лікарську таємницю припиняється.
2. Стаття 7 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10.07.2003 № 1102‑IV визначає, що «держава гарантує конфіденційність інформації про померлого». Тож надавайте таку інформацію відповідно до Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XI.
3. Уповноважений Верховної Ради з прав людини в Листі від 25.01.2018 № 2/9‑К306655.17/26-131 вказав:
Увага! Із аналізу положень законодавства випливає, що відомості про померлу особу, яка була членом сім’ї або близьким родичем запитувача інформації про неї, які стосуються їхніх особистих майнових або немайнових відносин або пов’язані з подіями, що відбувалися в їхньому спільному житті, можуть розглядатися як персональні дані особи, яка запитує інформацію про померлу особу
Отже, інформацію про померлу особу маєте надавати членам її сім’ї, близьким особам і родичам, якщо така інформація необхідна їм для реалізації прав, свобод і законних інтересів. Умова — запитувач надав копії документів, які підтверджують родинний зв’язок із померлим. Тобто, щоб отримати медичну інформацію про померлого родича, запитувач мусить обґрунтувати необхідність отримати персональні дані та підтвердити родинний зв’язок.