Хто має подати пропозицію до органу управління про преміювання керівника КНП
Запитання
Міська рада ухвалила Положення про порядок призначення преміювання керівнику закладу охорони здоров’я — КНП. Відповідно до цього Положення, щоб отримати згоду на преміювання керівника, підприємство мусить подати до ради звернення. Хто має подавати таке звернення від підприємства?
Відповідь
Надбавки медикам за Постановою № 928
Звернення посадових осіб КНП щодо преміювання керівника Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) може кваліфікувати як порушення антикорупційних вимог.
Окремі питання щодо конфлікту інтересів у контексті ухвалення рішень про оплату праці НАЗК висвітлило в Роз’ясненні від 13.06.2022 № 11.
У ньому, зокрема, наголосило, що конфлікт інтересів виникає й тоді, коли особа подає письмову або в іншій формі пропозицію щодо розміру стимулювальних виплат, а рішення встановити такі виплати ухвалює керівник вищого рівня.
НАЗК пояснює свою позицію так. Людина не може об’єктивно оцінити власну роботу. І коли пропонує свій розмір премії чи надбавки, має приватний інтерес — отримати стимулювальну виплату в вищому розмірі. Отже, виникає суперечність між приватним інтересом та службовим повноваженням, що є реальним конфліктом інтересів.
Водночас у роз’ясненні НАЗК наводить й іншу ситуацію, за якої порушень вимог щодо конфлікту інтересів не вбачає. Керівник державної служби звертається за погодженням своєї премії до суб’єкта призначення в порядку, передбаченому законодавством.
Утім, у чому полягає принципова відмінність вище описаних ситуацій, не зрозуміло.
Тож, якщо порядок призначення/погодження премії керівнику підприємства не врегульований на рівні нормативно-правових актів, існує ризик, що звернення до ради (голови громади чи уповноваженого органу) керівника КНП щодо його преміювання НАЗК розцінить як конфлікт інтересів.
Наприклад, у постанові «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств» від 19.05.1999 № 859 КМУ передбачив певні умови, диференційовані показники та максимальні розміри преміювання за підсумками роботи за квартал/рік. Об’єктивно, керівник КНП не може неупереджено оцінити свою роботу.
Якщо від імені підприємства з пропозицією преміювати керівника КНП звернеться інша посадова особа закладу, наприклад заступник чи медичний директор, це також не розв’яже ситуації. Адже така особа перебуває у відносинах підпорядкування, тобто залежить від керівника КНП.
Найлогічніше, щоби з таким поданням до ради звертався голова громади, виконком чи інший уповноважений орган.
На нашу думку, подати пропозицію щодо преміювання керівника КНП може й первинна профспілкова організація. Адже вона — сторона соціального діалогу та колективного договору на підприємстві.
Зрештою, якщо існують сумніви щодо наявності конфлікту інтересів, маєте право звернутися по роз’яснення до НАЗК. Таке право посадовій особі підприємства чи власнику (уповноваженому органу) надає частина 5 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Далі дійте згідно з роз’ясненням НАЗК. За потреби міська рада внесе відповідні зміни (уточнення) до Положення про преміювання й урегулює це питання.