Набрав чинності Порядок забору та тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти

Затверджений Порядок регулює питання забору та тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти в перинатальних центрах, пологових будинках, пологових відділеннях акредитованих багатопрофільних лікарень.

Сьогодні, 15 серпня 2014 року, набрав чинності Порядок забору та тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти (далі — Порядок). Це регламентується Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10.07.2014 № 481.

Затверджений Порядок регулює питання забору та тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові (далі — ПК) та/або плаценти в перинатальних центрах, пологових будинках, пологових відділеннях акредитованих багатопрофільних лікарень (далі — акредитовані пологові стаціонари).

Визначено, що забір ПК та/або плаценти відбувається лише за наявності договору між породіллею та ліцензованою установою та може здійснюватись лише в акредитованих пологових стаціонарах за місцем пологів породіллі.

Безпосередньо до початку пологів має бути оформлена інформована згода вагітної на проведення забору пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти (форма № 096-1/о) (далі — інформована згода). Така інформована згода додатком до історії пологів.

Рішення щодо можливості забору ПК та/або плаценти після підписання інформованої згоди приймає лікар-акушер-гінеколог, відповідальний за ведення пологів вагітної, з урахуванням акушерської ситуації, перебігу пологів, оцінки стану її здоров’я та відсутності протипоказань.

Лікар-акушер-гінеколог має право прийняти рішення не проводити забір ПК та/або плаценти у випадках рятування життя породіллі та/або новонародженої дитини.

Також у Порядку розписано умови та послідовність процедури забору пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти, умови та послідовність процедури забору периферійної крові породіллі, а також умови тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти в акушерському стаціонарі закладів охорони здоров’я.

Також документ доповнено:

  • Актом про фіксування відмови пацієнтки від проведення забору та тимчасового зберігання пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти в пологовому стаціонарі;
  • Інформованою згодою на проведення забору пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти та Інструкцією щодо її заповнення;
  • Супровідним талоном до зібраної пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти та Інструкцією щодо її заповнення;
  • Журналом реєстрації зібраної пуповинної (плацентарної) крові та/або плаценти та Інструкцією щодо її заповнення.

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Антибіотикотерапія: коли доцільно призначати та як уникнути побічних реакцій

18 листопада розпочинається Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики. З’ясуйте, за яких умов доцільно призначати антибіотиотерапію та як мінімізувати ризики для пацієнта
128914

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді