МОЗ запроваджує національний каталог і реферування цін на ліки

Блок під заголовком новини 1Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Медична справа. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Виробники й імпортери декларуватимуть граничні оптово-відпускні ціни на ліки в Національному каталозі цін

МОЗ запроваджує національний каталог і реферування цін на ліки

КМУ постановою від 04.04.2025 № 439 затвердив три порядки щодо:

  • реферування цін на лікарські засоби;
  • декларування цін на лікарські засоби в Національному каталозі цін;
  • створення та управління Національним каталогом цін.

Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу

Запровадження обов’язкового декларування цін на всі лікарські засоби й створення Національного каталогу цін передбачають зміни до Закону України «Про лікарські засоби» від 04.04.1996 № 123/96-ВР, які ухвалив парламент у лютому цього року.

Передбачається, що виробники й імпортери декларуватимуть граничні оптово-відпускні ціни на ліки в Національному каталозі цін. Цей каталог стане основним джерелом інформації щодо ціноутворення, допоможе уникнути необґрунтованого завищення цін і забезпечить прозорість закупівель ліків.

Паралельно запускається система реферування цін — розрахунок граничних цін на ліки, що базується на цінах аналогічних препаратів у референтних країнах Європи (Польща, Чехія, Угорщина, Румунія тощо).

Декларуванню підлягатимуть ціни на рецептурні препарати, ліки з Національного переліку основних лікарських засобів та інші рецептурні / безрецептурні препарати, які не входять до Національного переліку. Формувати каталог розпочнуть уже у квітні поточного року й надалі регулярно його оновлюватимуть. Новий підхід дасть можливість урегулювати оптово-відпускні ціни на ліки як вітчизняного, так й іноземного виробництва.

Процес декларування розпочнеться з того, що МОЗ спільно з Державним експертним центром переліку оприлюднить оригінальні (інноваційні) лікарські засоби, а також оголосить про відповідний прийом заяв від операторів фармацевтичного ринку на декларування цін в Національному каталозі цін.

Першочергово формуватимуть каталог для оригінальних (інноваційних) препаратів та інших лікарських засобів, що входять до Національного переліку. Другим етапом — для всіх інших рецептурних препаратів, що не входять до Національного переліку. І завершальним етапом — для безрецептурних препаратів, які не увійшли до Національного переліку.

Виробники та імпортери мають подати заяви першочергового декларування цін на оригінальні (інноваційні) лікарські засоби:

  • 10 днів — для ліків з Національного переліку;
  • 20 днів — для препаратів поза переліком.

Раніше стало відомо, що Уряд розширює програму реімбурсації «Доступні ліки».

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Статті за темою

Усі статті за темою

Програма реімбурсації «Доступні ліки»: актуальні переліки, законодавство

З'ясуйте, що передбачає програма «Доступні ліки» в Україні, який повний перелік доступних ліків і медвиробів та як ЗОЗ долучитися до програми. Скачайте актуальні реєстри ліків і медвиробів
472181

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді