ВРУ ухвалила в другому читанні Закон України «Про систему охорони психічного здоров’я» (реєстр. № 12030; далі — Закон). Закон встановлює правила та принципи роботи системи охорони психічного здоров’я в Україні.
Як проводити психіатричні огляди із 01.01.2025
МОЗ зазначає, що Закон закладає основу майбутнього, де психічне здоров’я — в пріоритеті, а пов’язані з ним питання інтегровані в усі сфери життя. Закон передбачає чіткі повноваження, а також тісну співпрацю між центральними та місцевими органами влади та неурядовими організаціями. Для координації послуг у цій сфері запрацює Національна комісія з питань психічного здоров’я — постійно діючий колегіальний орган у сфері управління КМУ (далі — Нацкомісія).
Один із пунктів Закону — запровадження системи безперервного професійного розвитку та сертифікації фахівців у сфері психічного здоровʼя. Документ передбачає єдині стандарти сертифікації за професійними напрямами роботи психологів у Нацкомісії та сертифікацію психотерапевтів саморегулівними організаціями (СРО), які мають міжнародне визнання.
Окрім того, закон запроваджує чіткі визначення таких понять, як «психічне здоров’я», «послуга у сфері психічного здоровʼя», «надавач послуг у сфері психічного здоров’я», «фахівці у сфері психічного здоров’я» та інших понять, необхідних для якісного юридичного регулювання цієї сфери.
Закон приділив суттєву увагу охороні психічного здоровʼя на робочому місці. Зокрема, Закон пропонує роботодавцям розробити і затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.
Для реалізації норм Закону КМУ та МОЗ готують відповідні нормативні акти.
Нагадаємо, з 1 січня МОЗ посилило вимоги до медзакладів, які проводять психіатричні огляди.
За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад