Із 1 січня 2025 року діятимуть нові вимоги до медзакладів, які проводять психіатричні огляди

МОЗ посилює вимоги до ЗОЗ, що проводять психіатричні огляди

Із нового року діятимуть нові вимоги до медзакладів, які проводять психіатричні огляди

30 жовтня в Мін’юсті був зареєстрований наказ МОЗ «Про затвердження Змін до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 100-1/о «Протокол про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № ____» та Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № ____» від 15.10.2024 № 1759. Документ набере чинності 1 січня 2025 року.

Перевірки ЗОЗ під час воєнного стану

Зміни покликані, зокрема, запобігти зловживанням, наголосило МОЗ. Наприклад, коли довідки про проходження психіатричного огляду видають без самого огляду, а в ЗОЗ насправді немає відповідних фахівців. 

Із 2025 року попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин (далі — психіатричні огляди), зможуть проводити лише надавачі медичних послуг, які відповідають двом вимогам:

  • отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;
  • уклали договір про медичне обслуговування населення з НСЗУ за групою послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». 

Також психіатричні огляди зможуть проводити ЗОЗ Державного управління справами, Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на медпрактику за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання медичної допомоги та користуються електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Окрім того, згідно зі змінами, психіатричний огляд має здійснювати лікар-психіатр, який працевлаштований у визначеному закладі, зареєстрований в ЕСОЗ і пройшов тематичне навчання за відповідною програмою згідно із законодавством України. До того ж інформацію про проходження тематичного навчання з посиланням на відповідний документ потрібно буде розмістити на офіційному сайті та/або у загальнодоступному місці закладу.

Також МОЗ посилює вимоги до організації та проведення психіатричних оглядів. Наприклад, щодо забору матеріалів, встановлення особи, яка проходить огляд, внесення даних в ЕСОЗ, накладання кваліфікованих електронних підписів тощо. 

Особі, яка пройшла психіатричний огляд, лікар видає відповідну довідку (форма № 100-2/о) з інформацією про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Працівник/кандидат на зайняття посади повинен надати цей документ роботодавцю під час працевлаштування, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності. 

Довідка діє 12 місяців із дати проведення огляду. Водночас закінчення цього строку не є підставою, щоб відсторонити працівника від виконання робіт і провести повторний огляд. Періодичність проведення психіатричних оглядів, а також перелік категорій осіб, які мають їх проходити, МОЗ визначило наказом від 26.01.2024 № 139.

Організація та проведення попереднього, позачергових і періодичних психіатричних оглядів і надалі відбуватиметься коштом роботодавця

ЗОЗ, які нині надають послуги з проведення психіатричних оглядів із видачею відповідних довідок, можуть і надалі здійснювати такий вид діяльності за умови виконання вимог, які визначило МОЗ.

Раніше КМУ внормував психіатричу допомогу особам, щодо яких застосовують примусові заходи.

За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мобілізація медичних працівників: кого можуть призвати на військову службу та хто не підлягає мобілізації

Як відбувається мобілізація медиків, зокрема жінок-медиків, як діяти після отримання повістки та хто не може бути мобілізованим. Читайте про це в статті
385605

Календар вакцинації в Україні

1 жовтня набрали чинності зміни до календаря профілактичних щеплень в Україні. Нагадайте пацієнтам про безоплатну обов'язкову та платну рекомендовану вакцинацію
213508

Акредитація закладів охорони здоров'я

З'ясуйте, для чого потрібна акредитація медичному закладу, які документи підготувати для неї. Також пригадайте особливості акредитації ЗОЗ під час війни
130955

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді