Верховна Рада у першому читанні проголосувала за законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя

Що передбачає законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя

Верховна Рада у першому читанні проголосувала за законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя

Законодавці в першому читанні проголосували за законопроєкт «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні» від 13.09.2024 № 12030. Його мета — створити доступну, ефективну й злагоджену систему, яка працюватиме для всіх громадян країни.

Анжела Абанкіна експерт з охорони здоров’я
Ознайомтеся з аналізом змін в обов’язкових профілактичних медичних оглядах працівників із 1 жовтня 2024 року. З’ясуєте, як організувати й провести медогляди працівників за новими вимогами. Зорієнтуєтеся, які обстеження й дослідження потрібні та як оформити їхні результати.

Законопроєкт створює окрему законодавчу основу для системи охорони психічного здоров’я в Україні. Він базується на принципах ВООЗ і ЄС, зокрема враховує підхід «Психічне здоровʼя у всіх політиках». Цей підхід означає, що будь-які рішення чи заходи, упроваджені на державному, регіональному чи місцевому рівнях, мають враховувати їх вплив на психічне здоровʼя населення та сприяти його зміцненню.

Документ зорієнтований на дотримання прав людини, співпрацю різних секторів і біопсихосоціальну модель, щоб систематизувати й уніфікувати надання допомоги у сфері психічного здоров’я. Він чітко визначає мету й завдання системи, розподіл повноважень, а також установлює ключові принципи й стандарти її функціонування.

Сім основних положень документа:

  1. Координація на всіх рівнях: чіткий розподіл обов’язків між державою, громадськими організаціями та приватним сектором, доступ до послуг на рівні громад.
  2. Якість і стандартизація послуг: єдина термінологія, стандартизація послуг, мультидисциплінарний підхід для надання високоякісних послуг із психічного здоров’я.
  3. Захист прав: конфіденційність і права пацієнтів на якісні й доступні послуги.
  4. Розвиток фахівців: сертифікація та безперервне навчання спеціалістів у сфері психічного здоров’я.
  5. Фінансування: підтримка з держбюджету й міжнародних джерел.
  6. Програми для груп населення: діти, молодь, ветерани, переселенці й військовослужбовці отримають доступ до психосоціальної підтримки.
  7. Міжнародна співпраця й контроль: установлення міжнародних стандартів і запровадження системи нагляду, що включає сертифікацію фахівців.

Нагадаємо, з 1 січня 2025 року діятимуть нові вимоги до медзакладів, які проводять психіатричні огляди.

За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Гемофілія: симптоми, класифікація, лікування

Клінічні прояви, класифікація, діагностика та лікування: до Всесвітнього дня гемофілії 17 квітня читайте та скачуйте протокол медичної допомоги при цьому захворюванні
6895

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді