Огляд змін у медичному законодавстві за 2021 рік: вебінар
✅✅✅ Електронні лікарняні: як оформляти
Е-направлення виписує той лікар, якому потрібні результати того чи того обстеження для оцінювання стану здоров’я пацієнта, підтвердження або спростування діагнозу. Це може бути як лікар, що надає первинну допомогу, так і лікар, який надає спеціалізовану допомогу.
Експерти НСЗУ звертають увагу на два моменти:
- Якщо лікуючий лікар під час консультації призначає пацієнтові певні обстеження, то він створює на них відповідне е-направлення.
✎ Технічна можливість створювати в електронній системі охорони здоров’я направлення є у будь-якого лікаря, зареєстрованого в ЕСОЗ, незалежно від форми власності закладу чи спеціальності. Лікуючий лікар не повинен відправляти пацієнта по направлення до сімейного лікаря. - Необхідність отримати консультацію вузького спеціаліста, діагностику чи аналізи визначає саме лікар за результатом обстеження пацієнта.
✎ Пацієнт не може диктувати лікарю, до якого фахівця його слід направити або яке обстеження зробити. Якщо пацієнт бажає пройти певні додаткові обстеження без призначень лікаря, він може зробити це самостійно і за власні кошти. Для цього е-направлення не потрібне.
Пацієнт, який має е-направлення, обирає медзаклад самостійно. Незалежно від місця проживання чи реєстрації, або того, в якому районі чи місті працює лікар, який виписав направлення.
Коли лікар призначає пацієнту обстеження та виписує електронне направлення, пацієнт отримує на свій телефон повідомлення з номером. Також пацієнт може попросити в лікаря роздруковане направлення.
NB! Електронне направлення дійсне протягом одного року. Але краще дотримуватись рекомендацій лікаря щодо строків. Для цього він роздруковує для пацієнта інформаційну пам’ятку.
У НСЗУ нагадали випадки, в яких електронне направлення не потрібне, а медична допомога безоплатна:
- пацієнт звертається до лікаря первинної ланки, гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра, а також лікаря, у якого перебуває під наглядом із хронічним захворюванням
- пацієнт отримує послугу платно — офіційно з оплатою через касу медичного закладу
- пацієнт потребує невідкладної медичної допомоги
Раніше в Україні дозволили вакцинувати проти COVID-19 дітей віком 12+.
За матеріалами НСЗУ