Одна з причин — неякісні медичні огляди співробітників, після яких потребу в оздоровленні чи коригуванні виробничого процесу не визначають. Так, є випадки, коли профзахворювання встановлюють працівникам, у яких за результатами періодичних медоглядів протягом останніх двох років патологій не виявляли.
Сергій Таровик, начальник управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції ФСС, зазначив, що профзахворювання зазвичай є наслідком тривалого шкідливого впливу на організм людини, вони не розвиваються миттєво. Тож якщо медогляд, датований роком тому, давав висновок, що людина здорова, а нині в неї діагностують хворобу органів дихання, то, найімовірніше, медогляд провели неякісно. Як наслідок, роботодавець не вжив відповідних оздоровчих заходів, які могли б запобігти розвитку хвороби, не модернізував обладнання тощо.
Наявна ситуація щодо несвоєчасного виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань/отруєнь під час медоглядів не дає можливості роботодавцю своєчасно запровадити необхідні профілактичні оздоровчі заходи щодо збереження здоров’я працівників і скорочує строк їхньої працездатності.
Основні обставини, внаслідок яких виникли профзахворювання за 9 місяців 2020 року, це:
- недосконалість технологічного процесу — 31,9%,
- невикористання засобів індивідуального захисту — 11,6%
- недосконалість механізмів та робочого інструменту — 10,3%
ФСС фіксує й аналізує наявні факти несвоєчасного виявлення підозри на профзахворювання під час медоглядів. Робочі органи виконавчої дирекції ФССУ працюють з органами та закладами охорони здоров’я, які здійснюють контроль та відповідають за якісне проведення медоглядів.
МОЗ повідомило ФССУ, що розпочало роботу з розроблення нової редакції проєкту наказу, який регулюватиме діяльність, пов’язану з проведенням медоглядів працівників певних категорій.
Чи оплачуватиме НСЗУ медичні огляди дітей, призовників, ветеранів АТО та інших пільговиків? Якщо ні, то за які кошти медзакладам проводити такі медогляди?
Особливості організації та проведення медоглядів
Попереднє та періодичне проходження медоглядів є обов’язковим:
- для всіх працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, де є потреба у професійному доборі
- для всіх осіб віком до 21 року незалежно від умов праці
Мета медогляду:
- визначити стан здоров’я працівника, зокрема, чи може він виконувати певні трудові обов'язки
- своєчасно виявити гострі чи хронічні профзахворювання
- встановити в разі необхідності медичні протипокази щодо здійснення окремих видів робіт тощо
Проходження медоглядів організовує роботодавець за свій рахунок. Окрім того, за результатами медоглядів роботодавець зобов’язаний:
- у повному обсязі провести відповідні оздоровчі заходи, визначені в заключному акті
- усунути причини, що призводять до професійних захворювань/отруєнь
За матеріалами ФСС