В Україні напрацьовано проект Адаптованої клінічної настанови «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини». Проект розроблений з урахуванням найкращих світових практик з попередження ВІЛ-інфекції у новонароджених та методичних матеріалів для розробки галузевих нормативних документів у сфері організації профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини (далі — ППМД).
Головна мета документу — надати методичну допомогу лікарю і пацієнту в прийнятті обґрунтованого рішення щодо методу профілактики.
Проект настанови розроблений Державною службою України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань (Держслужбою України соцзахворювань) спільно з експертами та науковцями. До створення документу активно залучені міжнародні фахівці та лікарі регіональних закладів охорони здоров’я.
Документ створений у результаті адаптації декількох клінічних настанов:
- методичних вказівок Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) — «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини»;
- Керівних принципів ведення ВІЛ-інфекції у вагітних жінок розроблених Британською асоціацією ВІЛ;
- Рекомендацій щодо застосування антиретровірусних препаратів у вагітних ВІЛ-інфікованих жінок для збереження здоров'я матері та заходів щодо скорочення перинатальної передачі ВІЛ (США).
Адаптована клінічна настанова містить рекомендації щодо консультування та правильного застосування методів ППМД. Вона дає нові рекомендації з діагностики інфекції, що викликається ВІЛ та використання антиретровірусних (АРВ) препаратів для лікування і профілактики ВІЛ-інфекції. Ці рекомендації стосуються всіх етапів надання допомоги при ВІЛ-інфекції, включаючи тестування, догляд та лікування.
У настанові відображені важливі досягнення в галузі боротьби з епідемією ВІЛ-інфекції, що мали місце в останні роки (2010-2013 рр.): нові технології діагностики, комбіновані та безпечніші схеми АРВ-терапії, оптимальні схеми лікування, які призначають у більш ранні терміни; використання програм ППМД, в яких основна увага приділяється довгостроковим заходам охорони здоров'я вагітних жінок і матерів, які живуть з ВІЛ, та профілактиці ВІЛ-інфекції у їхніх дітей.
Клінічні рекомендації, що містяться в настанові, сприяють розширенню кола осіб, які відповідають критеріям призначення АРТ, а також варіантів використання АРВ-препаратів. Основна увага в настанові приділяється стратегіям, спрямованим на поліпшення показників утримання пацієнтів у системі надання допомоги при ВІЛ-інфекції та суворого дотримання АРТ.