Розроблено проект Адаптованої клінічної настанови «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини»

Головна мета документу — надати методичну допомогу лікарю і пацієнту в прийнятті обґрунтованого рішення щодо методу профілактики.

В Україні напрацьовано проект Адаптованої клінічної настанови «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини».  Проект розроблений з урахуванням найкращих світових практик з попередження ВІЛ-інфекції у новонароджених та методичних матеріалів для розробки галузевих нормативних документів у сфері організації профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини (далі — ППМД).

Головна мета документу — надати методичну допомогу лікарю і пацієнту в прийнятті обґрунтованого рішення щодо методу профілактики.

Проект настанови розроблений Державною службою України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань (Держслужбою України соцзахворювань) спільно з експертами та науковцями. До створення документу активно залучені міжнародні фахівці та лікарі регіональних закладів охорони здоров’я.

Документ створений у результаті адаптації декількох клінічних настанов:

  • методичних вказівок Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) — «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини»;
  • Керівних принципів ведення ВІЛ-інфекції у вагітних жінок розроблених Британською асоціацією ВІЛ;
  • Рекомендацій щодо застосування антиретровірусних препаратів у вагітних ВІЛ-інфікованих жінок для збереження здоров'я матері та заходів щодо скорочення перинатальної передачі ВІЛ (США).

Адаптована клінічна настанова містить рекомендації щодо консультування та правильного застосування методів ППМД. Вона дає нові рекомендації з діагностики інфекції, що викликається ВІЛ та використання антиретровірусних (АРВ) препаратів для лікування і профілактики ВІЛ-інфекції. Ці рекомендації стосуються всіх етапів надання допомоги при ВІЛ-інфекції, включаючи тестування, догляд та лікування.

У настанові відображені важливі досягнення в галузі боротьби з епідемією ВІЛ-інфекції, що мали місце в останні роки (2010-2013 рр.): нові технології діагностики, комбіновані та безпечніші схеми АРВ-терапії, оптимальні схеми лікування, які призначають у більш ранні терміни; використання програм ППМД, в яких основна увага приділяється довгостроковим заходам охорони здоров'я вагітних жінок і матерів, які живуть з ВІЛ, та профілактиці ВІЛ-інфекції у їхніх дітей.
Клінічні рекомендації, що містяться в настанові, сприяють розширенню кола осіб, які відповідають критеріям призначення АРТ, а також варіантів використання АРВ-препаратів. Основна увага в настанові приділяється стратегіям, спрямованим на поліпшення показників утримання пацієнтів у системі надання допомоги при ВІЛ-інфекції та суворого дотримання АРТ.

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Антибіотикотерапія: коли доцільно призначати та як уникнути побічних реакцій

18 листопада розпочинається Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики. З’ясуйте, за яких умов доцільно призначати антибіотиотерапію та як мінімізувати ризики для пацієнта
128896

Ботулізм: симптоми, лікування та профілактика

Просвітницька робота серед пацієнтів має важливе значення для профілактики смертельно небезпечних хвороб. Медичні праціники мають знати симптоми ботулізму і ділитися інформацією пацієнтами
10346

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді