Клінічні протоколи втратять чинність. Як надавати медичну допомогу?
Ще 2020 року МОЗ запланувало позбутися застарілих клінічних протоколів і дало собі трохи часу, щоб затвердити сучасні стандарти медичної допомоги (наказ МОЗ «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» від 28.02.2020 № 590). 1 вересня 2021 року мали втратити чинність понад 90 наказів щодо стандартизації медичної допомоги. Утім, оскільки посадовці не затвердили нормативних актів їм на заміну, вони знову відтермінували зміни — до 1 вересня 2023 року.
Тож і надалі послуговуйтеся протоколами, затвердженими у вашому закладі, але будьте обізнані з тим, як діяти коли клінічні протоколи втратять чинність, а нових ще не затвердять.
✅✅✅ Високоактивна антиретровірусна терапія: препарати, схеми та протокол лікування
Навіщо керуватися клінічними протоколами
Якщо результати лікування не задовольнили пацієнта, то між ним і лікарем виникне конфлікт. За найгіршим сценарієм, він завершиться судовим позовом.
Під час досудового розслідування постануть запитання:
- як визначити, чи належно лікар виконав свою роботу
- чи в повному обсязі лікар провів попередні діагностичні обстеження
- чи відповідала призначена терапія діагнозу
- чи ускладнення виникли через особливості організму конкретного пацієнта
Лікар має ще до початку лікування розуміти, як доводитиме свою правоту в разі спору. Для цього він повинен мати документи, що регламентують порядок медичної допомоги. Дотримав інструкцій — спиш спокійно.
Якщо протоколів лікування немає, лікар стає заручником ситуації. Судово-медичний експерт легко знайде кілька наукових праць, які обґрунтовують, що медичний працівник припустився помилки. І тоді доводитимете, що є й інші підходи до лікування, і вони не менш, а то й більш науково обґрунтовані, ніж висновки експерта.
Ми пишемо узагальнено «протоколи лікування», але ж їх поділяють на клінічні, нові, локальні… Хочете дізнатися, які з них врятують вашу репутацію та вбережуть від звинувачень у суді?
✅✅✅ Клінічний маршрут пацієнта поліклініки: приклад
Вітчизняні стандарти і клінічні протоколи надання медичної допомоги
Верховний Суд роз’яснив, що дії медичного працівника протиправні, якщо не відповідають галузевим стандартам та нормативним локальним актам (постанова від 27.02.2019 у справі № 755/ 2545/15-ц).
До галузевих стандартів належать:
- стандарт медичної допомоги
- клінічний протокол
- табель матеріально-технічного оснащення
- лікарський формуляр (ст. 14-1 Закону України «Основи законодавства про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII)
Щоб розрізняти поняття стандарту і протоколу, порівняйте визначення:
Стандарт медичної допомоги — сукупність норм, правил і нормативів, а також показники (індикатори) якості надання медичної допомоги відповідного виду, які розробляються з урахуванням сучасного рівня розвитку медичної науки і практики | Клінічний протокол — уніфікований документ, який визначає вимоги до діагностичних, лікувальних, профілактичних та реабілітаційних методів надання медичної допомоги та їх послідовність |
Галузеві стандарти у сфері охорони здоров’я розробляє та затверджує МОЗ. Усі заклади та ФОПи мусять їх дотримувати.
Отже, щоб лікаря не звинуватили у службовій недбалості, він повинен дотримувати вимог галузевих стандартів, зокрема клінічних протоколів, якщо такі є. Ніби все зрозуміло, якби не одне АЛЕ: клінічних протоколів мало, а з початком реформи медицини їх узагалі перестали розробляти + із 1 вересня 2023 скасують більшість із тих, що є. Чим заповнювати цей вакуум?
МОЗ вирішило, що не варто гаяти час на національні стандарти, коли є міжнародні. Простіше використовувати розробки міжнародної медицини. Тож лікарям офіційно дозволили використовувати міжнародні протоколи, які в редакції МОЗ мають назву «нові клінічні протоколи».
Експертус Медзаклад допоможе:
⭐Скоротити час на пошук рішення
⭐Не проґавити жодної законодавчої зміни
⭐Перебудувати роботу під реформу галузі охорони здоров’я
⭐Швидко підготувати документ
⭐Знайти аргументи для перевіряльника
⭐Підвищити кваліфікацію на робочому місці
Міжнародні протоколи лікування
Нині працює схема: МОЗ обирає міжнародні клінічні настанови, затверджує їхні тексти українською мовою або посилання на джерело публікації.
Посадовці вже склали Перелік джерел клінічних настанов. Знайдете його в додатку 4 до Методики розробки та впровадження медичних стандартів медичної допомоги на засадах доказової медицини, затвердженої наказом МОЗ від 28.09.2012 № 751 (далі — Методика № 751).
Заклади охорони здоров’я мають право самостійно обирати та перекладати протоколи. Єдина умова — керівник має затвердити обраний міжнародний протокол локальним наказом.
Якщо керівник закладу затвердив міжнародний протокол своїм наказом, то його лікарі зобов’язані дотримувати цього протоколу, а в іншому медичні працівники мають право лікувати інакше.
Якщо МОЗ затвердило переклад міжнародного протоколу з того захворювання, для якого немає вітчизняного клінічного протоколу, то дотримувати його мусять усі лікарі країни.
Уявімо ситуацію: керівник закладу не затверджував міжнародний протокол локальним наказом. Чи зобов’язаний лікар керуватися таким протоколом? Так, якщо одночасно дотримано три умови:
1. МОЗ переклало протокол
2. МОЗ затвердило перекладений протокол наказом
3. Немає вітчизняного клінічного протоколу щодо цієї нозології
Якщо з однієї нозології є і вітчизняний клінічний протокол, і міжнародний протокол, то лікар має право застосувати міжнародний протокол. Для цього він роз’яснює пацієнту різницю між клінічним протоколом і міжнародним протоколом та отримує попередню інформовану згоду пацієнта за формою, наведеною в додатку 9 до Методики № 751.
Інколи лікарі не мають змоги дотримати всіх вимог міжнародних протоколів через різницю в лікарських засобах та обладнанні. У цьому разі лікар:
- повідомляє пацієнта про інші медичні установи, де мають змогу виконати протокол, якщо знає такі
- обирає інший аналогічний лікарський засіб або обладнання — за попередньою інформованою згодою пацієнта
- письмово в довільній формі повідомляє структурний підрозділ з питань охорони здоров’я місцевої державної адміністрації, що не має змоги повністю дотримати протоколу та яку обрав альтернативу (п. 3.6 Методики № 751)
✅✅✅ Клінічний маршрут пацієнта з цукровим діабетом: зразок
Локальні протоколи лікування
До 2017 року керівники медзакладів розробляли й затверджували локальні протоколи. За основу брали
стандарт медичної допомоги та клінічний протокол. Потім МОЗ прибрало термін «локальні протоколи» з Методики № 751 і ввело поняття міжнародний протокол. Між практиками виникла дискусія, чи правомірно надалі використовувати локальні протоколи.
- Як надавати платні послуги в медзакладі
- Як спланувати штат та оплатити роботу медпрацівників
- Юридичний супровід роботи медзакладу: прораховуємо ризики
- Як передати лабораторні дослідження на аутсорс: від пошуку контрагента до побудови логістики
- Правова освіта медпрацівників: як захиститися від конфліктів, штрафів та суду
- Національна сертифікація керівників закладів охорони здоров'я — 2024
- Національна сертифікація керівників з медсестринства — 2024
- Нові вимоги до інфекційного контролю: від ВІК до утилізації відходів
- Наркотичні засоби та прекурсори: як не порушити законодавство під час роботи з ними
- Безпечна робота з інструментами: зберігання й санепідрежим
- Організація обігу медичних виробів та лікарських засобів
- Правова освіта медпрацівників: як захиститися від конфліктів, штрафів та суду
- Українська для медпрацівників: експрес-курс
- Приватна медична практика: як убезпечити свій бізнес
- Цифрові навички у роботі медпрацівника
Як лікарю працювати з 1 вересня 2023 року
У світі супергероїв супермен боїться тільки криптоніту: від цього іншопланетного кристала він втрачає силу. А ми пропонуємо застосувати криптоніт проти органів контролю, ліцензійних комісій та судмедекспертів.
Якщо ви дочитали до цього розділу, то вже маєте криптоніт. Адже тепер вмієте складати маршрути пацієнтів і нізащо не обізвете їх локальними протоколами. А ще дізналися секрет, що реінкарнований дух локальних протоколів досі живе в міжнародних протоколах та в інших внутрішніх стандартах, які ви розробили на основі доказової медицини.
Також ви навчилися розрізняти клінічні й міжнародні протоколи. Клінічний протокол адаптований до ресурсів національної системи охорони здоров’я, а міжнародний — ні. Клінічний протокол належить до галузевих стандартів якості медичної допомоги, а міжнародний — ні. МОЗ лише дозволило застосовувати міжнародні протоколи, але це не робить їх клінічними протоколами.
Найголовніше — тепер ви знаєте, як працювати з 1 вересня 2023 року. Оновіть локальну документацію та визначте, як регламентувати роботу лікарів. Використовувати чи ігнорувати міжнародні протоколи — це ваш вибір. Якщо МОЗ не затвердило протоколів за певною нозологією, маєте два варіанти: залишити все як є, але прибрати посилання на нечинні накази, або перекладати міжнародні протоколи і робити з них локальні. Пам’ятайте, що ліпше мати хоч якісь правила, ніж не мати їх зовсім.