Чи призначати лікаря-стоматолога керівником ВІК
Запитання
Раніше відділ з інфекційного контролю очолював лікар-епідеміолог, але він звільнився. Чи можна на посаду керівника ВІК призначити лікаря-стоматолога?
Відповідь
Відповідь залежить від того, чи є в закладі охорони здоров’я стаціонарне цілодобове відділення.
Нові вимоги до інфекційного контролю: пройти курс
Керівником відділу з інфекційного контролю (ВІК) у закладі охорони здоров’я, що надає цілодобову медичну допомогу в стаціонарних умовах (далі — стаціонар), може бути особа:
- яка здобула вищу освіту II рівня за ступенем магістра в галузі знань 22 «Охорона здоров’я»;
- пройшла інтернатуру за однією зі спеціальностей медичного профілю;
- має стаж роботи не менше ніж три роки (п. 4 розд. IV Положення про відділ з інфекційного контролю закладу охорони здоров’я та установи/закладу надання соціальних послуг / соціального захисту населення, затвердженого наказом МОЗ від 03.08.2021 № 1614 (далі — Положення № 1614; Наказ № 1614).
КМУ визначає дев’ять спеціальностей медичного профілю в галузі знань «Охорона здоров’я». Серед них і стоматологія (Перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затверджений постановою КМУ від 29.04.2015 № 266; далі — Постанова № 266).
Кваліфікаційні вимоги до медичних працівників МОЗ адаптувало до Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII і Постанови № 266 та навело у Випуску 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — ДКХП 78).
Загальні кваліфікаційні вимоги до професії «лікар-стоматолог» передбачають:
- вищу освіту другого рівня за ступенем магістра в галузі «Охорона здоров’я», спеціальністю «Стоматологія»;
- спеціалізацію за фахом «Стоматологія» — інтернатура, курси спеціалізації;
- безперервний професійний розвиток;
- наявність сертифіката лікаря-спеціаліста і посвідчення про присвоєння/підтвердження вищої кваліфікаційної категорії із цієї спеціальності та відповідний стаж роботи за фахом.
Отже, з одного боку, в стаціонарі посаду керівника ВІК може обіймати лікар-стоматолог, стаж роботи якого — не менше ніж три роки. Інших обмежень щодо призначення лікаря-стоматолога на посаду керівника ВІК законодавство не визначає.
Водночас звертаємо увагу на ще три норми:
1. Лікар-стоматолог належить до посад лікарів-спеціалістів (наказ МОЗ від 28.10.2002 № 385).
2. Лікар-стоматолог має пройти інтернатуру за спеціальністю «Стоматологія» (Положення про інтернатуру, затверджене наказом МОЗ від 22.06.2021 № 1254).
3. Керівником ВІК у закладі охорони здоров’я, окрім стаціонарів та аптек, може бути особа з професійною або вищою освітою в галузі знань 22 «Охорона здоров’я»:
- за спеціальністю «Медсестринство» та зі стажем роботи не менш ніж три роки
або
- з лікарською спеціальністю — без спеціальних вимог до стажу роботи (п. 5 розд. IV Положення № 1614).
З іншого боку, пункт 2 розділу IV Положення № 1614 визначає, що до складу ВІК стаціонарів входять щонайменше:
- лікар-епідеміолог / госпітальний епідеміолог;
- помічник лікаря-епідеміолога — щонайменше один на кожні 250 ліжок;
- клінічний провізор / координатор з адміністрування антимікробних препаратів;
- сектор з покращення гігієни рук відповідно до Інструкції з впровадження покращення гігієни рук в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг / соціального захисту населення, затвердженої Наказом № 1614;
- лікар будь-якої лікарської спеціальності — координатор навчання і підготовки з профілактики інфекцій та інфекційного контролю;
- статистик.
Тобто в пункті 5 розділу IV Положення № 1614 ішлося про конкретизовані кваліфікаційні вимоги до посади керівника ВІК у закладі охорони здоров’я, який не має стаціонарного цілодобового відділення, та закладі соціального захисту. Отже, в такому закладі лікар-стоматолог не може обіймати посаду керівника ВІК.
Окрім того, оскільки ВІК — це самостійний структурний підрозділ закладу охорони здоров’я, потребують роз’яснення з боку розробників Положення № 1614 кваліфікаційні вимоги до його очільника. ДКХП 78 передбачає, що начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу закладу охорони здоров’я мусить:
- мати вищу освіту другого (магістерського) рівня у галузі знань «Охорона здоров’я»;
- пройти інтернатуру за однією з лікарських спеціальностей з подальшою спеціалізацією за профілем структурного підрозділу;
- мати стаж роботи за фахом не менше ніж три роки.
Тобто маємо окремі різночитання щодо кваліфікаційних вимог до керівника структурного підрозділу закладу охорони здоров’я у ДКХП 78 і Положенні № 1614.