Три зміни в наданні медичної допомоги пацієнтам з COVID-19
У своїй роботі медзаклади повинні керуватися Стандартами медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)», затвердженими наказом МОЗ від від 28.03.2020 № 722.
NB! Станом на 30.11.2020 останні зміни до Стандартів вніс наказ МОЗ від 09.11.2020 № 2557.
Насамперед ЗОЗ мають розробити та узгодити локальні клінічні маршрути пацієнтів для первинної, вторинної й третинної медичної допомоги на основі додатка 1 до Стандартів.
Медичну допомогу надають відповідно до визначення випадку захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) (додаток 2 до Стандартів).
NB! Тепер пацієнт з підозрою на COVID-19 має право на ПМД, навіть якщо декларації з лікарем не уклав. Це тимчасове нововведення уряду.
COVID-19: зразки локальних документів
Клінічний маршрут пацієнта, який відповідає визначенню випадку COVID-19
Як визначити випадки захворювання на COVID-19
Випадок | Характеристика |
Підозрілий | 1) пацієнт з гострим респіраторним захворюванням (раптовий початок, лихоманка, та три і більше з перелічених наступних симптомів: кашель або утруднене дихання, загальна слабкість, головний біль, міальгія, біль в горлі, риніт, зниження апетиту, блювання, діарея, зміна психічного стану), незалежно від необхідності госпіталізації, та який за 14 днів до появи симптомів відповідає принаймні одному з наступних епідеміологічних критеріїв:
АБО 2) пацієнт з тяжким гострим респіраторним захворюванням (гостра респіраторна інфекція з температурою тіла ≥ 38°С та хоча б один з наступних симптомів: кашель протягом десяти днів від початку захворювання або утруднене дихання), а також необхідність госпіталізації та відсутність інших причин, які повністю пояснюють клінічну картину |
Ймовірний випадок |
|
Підтверджений випадок | особа з лабораторно підтвердженим захворюванням COVID-19, незалежно від клінічних ознак та симптомів |
Обов'язки та рекомендації для медзакладів і пацієнтів під час епідемії коронавірусу
Покроковий механізм надання допомоги пацієнту з підозрою на COVID-19
Дії медпрацівника, який виявив особу з підозрою на COVID-19
Медичний працівник:
1. Реєструє випадок у формах первинної облікової документації № 060/о «Журнал обліку інфекційних захворювань» та № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення».
✎ Якщо особа з власної ініціативи пройшла тестування на SARS- CoV-2 методом ПЛР та отримала позитивний результат дослідження, то такі результати лабораторія зобов'язана передати надавачу первинної медичної допомоги, у якого обслуговується особа, для подальшої реєстрації випадку.
2. Інформує керівництво медзакладу, щоб організувати клінічне спостереження, медичну допомогу та протиепідемічні заходи на індивідуальному й громадському рівнях.
3. Інформує за формою № 058/о лабораторний центр МОЗ України за адміністративно-територіальною належністю протягом двох годин з моменту встановлення випадка COVID-19.
✎ Активний епідеміологічний пошук випадків COVID-19 серед хворих здійснюють за допомогою лабораторного тестування на SARS-CoV-2.
Алгоритм надання медичної допомоги пацієнту з COVID-19 лікарем ПМД
Надавач первинної медичної допомоги:
1. Проводить опитування пацієнта через засоби дистанційного зв’язку:
- оцінює стан пацієнта відповідно до класифікації за ступенем тяжкості перебігу захворювання, безпечність його домашнього середовища
- спрямовує до пацієнта за необхідності мобільну бригаду для взяття аналізів на COVID-19. Медпрацівники проводять відбір зразків матеріалів, заповнюють направлення на лабораторне тестування особи та забезпечують транспортування цих зразків у лабораторний центр МОЗ за адміністративно-територіальною належністю
- повідомляє пацієнту результати тестування
- приймає рішення про амбулаторне лікування або госпіталізацію пацієнта:
- надає рекомендації щодо самоізоляції, якщо пацієнт має легкі симптоми перебігу захворювання, а також щодо лікування у разі погіршення стану
- надає рекомендацію виклику екстреної медичної допомоги за номером 103 або сам викликає бригаду екстреної медичної допомоги, якщо в пацієнта тяжкий перебіг захворювання
Класифікація перебігу захворювання за ступенем тяжкості
Перебіг захворювання | Характеристика |
Легкий |
|
Середньої тяжкості |
|
Тяжкий |
Примітка. Госпіталізація за клінічними критеріями показана хворим з підозрою/підтвердженим COVID-19 за наявності хоча б однієї з перелічених ознак. |
2. Вносить рішення про лікування пацієнта в медичну форму № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого №_» або до електронної медичної інформаційної системи (МІС).
✎ Так само потрібно вносити дані моніторингу стану пацієнта і контактних осіб.
3. Призначає симптоматичне лікування пацієнтів з COVID-19, антибіотикотерапію та проводить моніторинг результатів надання медичної допомоги відповідно до протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», затвердженого наказом МОЗ від 02.04.2020 № 762.
4. Розслідує, з ким контактував тхворий, та спостерігає за особами, які контактували з хворими на COVID-19 (додаток 5 до Стандартів):
- обирає метод контролю — опитування телефоном, відвідування за місцем проживання/перебування
- вносить дані моніторингу в медичну карту амбулаторного хворого або до МІС
5. Інформує пацієнтів та осіб, що проживають з ними, про:
- необхідність дотримання особистої гігієни
- основні заходи з профілактики інфікування
- безпечні підходи до проведення догляду
- обмеження побутових контактів
- методи зв’язку із медичним персоналом (наприклад, зазначити номер телефону за яким слід телефонувати у разі погіршення стану)
- способи транспортування пацієнта до амбулаторно-поліклінічного закладу за необхідності (наприклад, визначити час і вхід до закладу)
6. Припиняє самоізоляцію та лікування пацієнта, якщо є один із трьох критеріїв:
- пацієнт не має клінічних проявів ГРЗ протягом трьох днів, коли рахувати з 10-го дня від дати появи симптомів, без лабораторного обстеження
- пацієнт не має клінічних проявів ГРЗ протягом трьох днів, коли рахувати з 10-го дня від дати взяття матеріалу (за позитивного результату на COVID-19 методом ПЛР), без лабораторного обстеження
- пацієнт не має клінічних проявів ГРЗ і отримав негативний результат тестування методом ПЛР
NB! Критерії завершення амбулаторно-поліклінічного лікування рівноцінні. Щоб завершити лікування та припинити самоізоляцію, достатньо будь-якого з них.
7. Повідомляє лабораторний центр МОЗ за адміністративно-територіальною належністю про результат лікування та/або припинення самоізоляції осіб не пізніше ніж через три дні від дати, коли він буде відомий.
Як дезінфікувати поверхні для профілактики COVID-19
Заходи безпеки для медпрацівників
Медпрацівники, які надають медичну допомогу та контактують з біологічними матеріалами пацієнтів, інфікованих SARS-CoV-2, повинні застосовувати засоби індивідуального захисту (додаток 6 до Стандартів).
Протягом 14 днів після останнього контакту медпрацівників з хворими спостерігають за станом їхнього здоров’я:
- вимірюють температуру
- фіксують скарги
- проводять обстеження
Якщо в контактного медпрацівника спостерігаються клінічні прояви респіраторного захворювання, до нього вживають заходи як до особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-19.
Для реєстрації контактних працівників і запису даних моніторингу в ЗОЗ ведуть журнал довільної форми. У журналі зазначають:
- дати контактів
- прізвище, ім’я, по батькові
- адресу проживання
- контактний номер телефону
- дані моніторингу по дням (температура, наявність скарг)
У разі надання медичної допомоги хворим на COVID-19 поверхні в ЗОЗ очищають та дезінфікують відповідно до вимог, викладених у додатку 9 до Стандартів.