Безперервний професійний розвиток лікарів: що зміниться в атестації?

Новий підхід має на меті спонукати лікарів вдосконалювати свій професійний рівень постійно впродовж своєї професійної діяльності, щоб задовольнити потребу в якісних медичних послугах, а самого працівника — в підвищенні кваліфікації і конкурентоспроможності.

Ваш безплатний доступ до курсів підвищення кваліфікації

15 січня 2019 року МОЗ винесло для громадського обговорення проект наказу «Про деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів», в якому йде мова про зміну підходу до системи професійного розвитку лікарів.

✅✅✅ Безперервний професійний розвиток лікарів — 2020: роз'яснення МОЗ

Недоліки старого підходу до навчання лікарів

Чому виникла потреба змінити підхід до атестації лікарів? Донині система підготовки лікарів передбачала відвідування відповідних курсів, написання звіту про свою діяльність за останні три роки та подальшу співбесіду. Такий підхід навчив лікарів спокійно працювати протягом чотирьох років, не особливо переймаючись своїм самовдосконаленням в професійному плані. І лише в останній рік перед атестацією вони починають перейматись навчанням.

Водночас сама система навчання лікарів перетворилась на застарілий механізм, не здатний швидко відреагувати на вимоги сучасного швидкоплинного часу. Пройти навчання лікарі могли лише на монополізованому ринку післядипломної медичної освіти.

Чи потрібно керівнику атестуватися за лікарською спеціальністю

Що пропонує нова система підготовки лікарів

Нова система безперервної підготовки передбачає видозмінений підхід до навчання лікарів. Наказом «Про деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» пропонується запровадити три види освіти:

  • формальна — є спланованою державними (приватними) органами освіти та передбачає навчання за затвердженими програмами;
  • неформальна — доповнення до основної освіти, котра, переважно, не передбачає присвоєння певних кваліфікаційних категорій;
  • інформальна — індивідуально на робочому місці, за місцем проживання чи в повсякденному житті.

За кожний з таких видів діяльності фахівець отримає бали. Проте, щоб підтвердити, що певний вид діяльності був виконаний, фахівець повинен надати певний документ.

Для прикладу:

Формальна освіта: фахівець отримав звання лікаря-спеціаліста за певною лікарською спеціальністю в Україні, він отримає 50 балів у рік, коли йому це звання було присвоєно. Якщо ж таке звання лікар отримав поза межами України він отримає 100 балів у відповідний рік. Щоб підтвердити цей факт, він повинен надати офіційний сертифікат чи диплом.

Неформальна освіта: фахівець, який пройшов стажування в закладі вищої освіти або медичному закладі (не в тому, в якому працює сам), за кожний день він такого навчання отримає від 3 до 5 балів залежно від країни, де таке стажування відбувалось. Підтвердити факт стажування лікар зможе, пред’явивши документ про відрядження та копію наказу, відповідно до якого він був зарахований на стажування (якщо таке відбувалось в Україні), чи документ про навчання, виданий в іншій країні.

Інформальна освіта: надавши сертифікат чи диплом про участь в науково-практичній конференції, лікар отримає 10 (20) балів залежно від країни, де цей захід відбувався.

Усі свої досягнення лікар буде вносити до особистого освітнього портфоліо. Щорічно фахівець повинен набирати не менше 50 балів, щоб мати змогу атестуватись. Якщо ж лікар має бажання та змогу, він може додати в портфоліо необмежену кількість балів.

Щорічно таке портфоліо необхідно буде направляти для перевірки до відповідної атестаційної комісії.

В чому перевага нового підходу до навчання лікарів

Насправді від такого кардинально нового підходу до навчання лікарів виграють усі:

  • сам лікар;
  • пацієнт;
  • медичний заклад;
  • заклади освіти;
  • суспільство в цілому.

Лікар отримає певну свободу стосовно вибору форми навчання. Тему для навчання він також зможе вибрати на власний розсуд та залежно від питань, з якими він має найчастіше справу в повсякденній діяльності. Де саме проходити навчання фахівець також обере самостійно, опираючись на власні критерії (дають вищий рівень знань, забезпечують комфортний графік навчання, швидко переорієнтовуються на нагальні потреби медичної галузі).

Обравши правильну тактику та модель навчання, лікар зможе постійно підвищувати свій професійний рівень та гідно конкурувати зі своїми колегами. Окрім того, він зможе влитись в світову медичну спільноту та конкурувати також зі своїми закордонними колегами.

Спрощення процедури атестації

З прийняттям нової концепції безперервного навчання, відпаде необхідність для лікарів складати звіт про свою роботу за останніх три роки та проходити співбесіду з атестаційною комісією.

Найголовнішим «плюсом» для пацієнта від переходу на безперервну форму навчання його лікаря є те, що отримувати медичну допомогу він зможе у фахівця, який має вищий кваліфікаційний рівень та ступінь компетентності.

Медичний заклад також зацікавлений, щоб в його лавах працювали висококваліфіковані фахівці. Потреба в них зростає ще й в умовах реформування фінансування медичних закладів.

Зміни зачеплять також і освітні заклади, на базах яких лікарі зможуть підвищувати свій кваліфікаційний рівень. Відповідно до нової концепції державні заклади післядипломної освіти втратять свою положення на ринку освітніх послуг. Віднині з ними зможуть вільно конкурувати і приватні заклади медичної освіти, так і закордонні навчальні медичні центри.

Щоб задовольнити потреби лікарів в навчанні, на ринку навчальних послуг з’являться нові провайдери, що в свою чергу призведе до створення нових робочих місць.зміст

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді