Календар профілактичних щеплень в Україні
Календар профілактичних щеплень (календар вакцинації) — це документ, що містить перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення.
Нові вимоги до організації та проведення вакцинації
Календар щеплень дитини і дорослого в Україні
Календар вакцинації дитини в Україні передбачає безоплатну вакцинацію проти 10 інфекційних захворювань:
- туберкульозу
- вірусного гепатиту В
- дифтерії
- правця
- кашлюку
- поліомієліту
- гемофільної інфекції
- кору
- паротиту
- краснухи
Врахуйте! Календар вакцинації в Україні передбачає, що дорослий безплатно отримує щеплення від дифтерії та правця кожні десять років.
Крім того, календар щеплень (МОЗ) перерахував рекомендовані щеплення, вакцини для яких держава не надає безоплатно. МОЗ рекомендує зробити ці щеплення власним коштом. Це вакцинація від:
- пневмококової інфекції;
- ротавірусної інфекції;
- менінгококової інфекції;
- вітряної віспи;
- гепатиту А;
- папіломовірусної інфекції;
- жовтої лихоманки;
- кліщового енцефаліту;
- черевного тифу;
- грипу.
Календар вакцинації затвердив наказ МОЗ від 16.09.2011 № 595. Останні зміни в Календар щеплень МОЗ унесло наказом від 18.07.2024 № 1254 у редакції наказу від 31.07.2024 № 1351.
Календар вакцинації в Україні: коли робити щеплення
Вік
| Захворювання, проти якого роблять щеплення
|
1 день
| гепатит В
|
3-5 днів
| туберкульоз
|
2 місяці
| гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція
|
4 місяці
| дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція
|
6 місяців
| гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт
|
12 місяців
| гемофільна інфекція, кір, краснуха, паротит
|
18 місяців
| дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт
|
6 років
| дифтерія, правець, поліомієліт, кір, краснуха, паротит
|
14 років
| поліомієліт
|
16 років
| дифтерія, правець
|
26 років (надалі — що 10 років)
| дифтерія, правець
|
Увага! Вакцину проти гепатиту В вже не слід вводити у віці одного місяця, як це було раніше. Вакцину від туберкульозу вже не варто робити дітям у віці семи років.
Календар вакцинації: скачати
✅✅✅ Інформована згода пацієнта на щеплення: форма № 063-2/о
Календар профілактичних щеплень — 2025: детально
Туберкульоз
Щеплюйте усіх новонароджених дітей, які не мають протипоказань. Вакцинуйте на третю — п’яту добу життя дитини, але не раніше 48-ої години після народження. Недоношених дітей щеплюйте тоді, коли вони важитимуть більше ніж 2500 г.
Якщо дитині не виповнилося два місяці, щеплюйте її без попередньої проби Манту. Якщо виповнилося — проведіть пробу Манту і щеплюйте, якщо результат проби негативний.
Раніше ревакцинацію для профілактики туберкульозу проводили, коли дитині виповниться сім років. Нині це вже не обов’язково.
Навіщо впроваджувати стандартні операційні процедури? Що треба знати про СОПи?
Гепатит В
Календар щеплень дитини визначає, що всіх новонароджених вакцинують для профілактики гепатиту В.
Перед вакцинацією перевірте, чи мати дитини HBsAg-негативна. У такому випадку вакцинуйте дитину протягом перших місяців життя або одночасно зі щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту.
Якщо мати HBsAg-позитивна, першу дозу вакцини вводьте протягом перших 12 годин життя незалежно від маси тіла. Разом із вакцинацією, але не пізніше першого тижня життя, вводьте додатково специфічний імуноглобулін проти гепатиту В з розрахунку 40 МО/кг маси тіла та не менше 100 МО.
Дифтерія, правець, кашлюк
Як визначає календар планових профілактичних щеплень у дітей, Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюка проводьте у 2, 4, 6 та 18 місяців. Для вакцинації дітей проти кашлюка на першому році життя можна використовувати вакцини як з ацеолярним, так і з цільноклітинним кашлюковим компонентом.
Увага! Перенесений кашлюк в анамнезі — не протипоказання до вакцинації проти цієї хвороби.
Ревакцинуйте дітей віком шість років проти дифтерії та правця анатоксином дифтерійно-правцевим, потім у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену. Пам’ятайте, що екстрена профілактика правця не впливає на проведення планової імунізації.
⚡ Обов’язки та організація роботи ⚡ Організація інфекційного контролю ⚡ Обіг лікарських засобів та медичних виробів ⚡ Співпраця з лабораторією ⚡ Юридичні аспекти роботи ⚡ Поліпшення клієнтського сервісу ⚡ Розвиток цифрових навичок
Поліомієліт
Вакцинуйте для профілактики поліомієліту дітей віком 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 14 років.
Для перших двох щеплень застосовуйте інактивовану вакцину для профілактики поліомієліту. Також застосовуйте її для всіх наступних щеплень за Календарем у випадку, якщо є протипоказання до введення оральної поліомієлітної вакцини.
Інактивовану вакцину використовуйте для третього-шостого щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.
Дітей, які перебувають у сімейному оточенні, дитячих закладах закритого типу з ВІЛ-інфікованими або з особами, яким протипоказано введення ОПВ, щеплюйте виключно інактивованою вакциною для профілактики поліомієліту.
Hib-інфекція
Вакцинацію дітей для профілактики інфекції, спричиненої паличкою Haemophilus influenzae типу b (далі — Hib-інфекція), проводьте моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Щеплюйте для профілактики Hib-інфекції дітей віком 2, 4 та 12 місяців.
У старшому віці проти Hib-інфекції вакцинуйте лише осіб із групи ризику.
Кір, паротит та краснуха
Перше щеплення для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять дітям віком 12 місяців, друге — дітям віком шість років.
Увага! Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху — це не протипоказання до щеплення.
Зміни до Календаря щеплень в Україні
МОЗ ухвалило зміни до Календар щеплень і Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень (далі — Положення про щеплення), затверджених наказом від 16.09.2011 № 595. Підстава — наказ МОЗ від 18.07.2024 № 1254 у редакції наказу МОЗ від 31.07.2024 № 1351.
Документ набрав чинності 22 серпня 2024 року. Виняток — зміни до Календаря щеплень, які набрали чинності 1 жовтня 2024 року.
Окрім того, МОЗ наказом від 05.08.2024 № 1380 затвердило оновлені рекомендації щодо вакцинації проти СОVID-19. Розгляньмо зміни докладніше.
У Календарі щеплень з’явиться новий розділ із Переліком інфекційних хвороб та професій, виробництв, організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти таких інфекційних хвороб (табл.).
Новий розділ у Календарі щеплень
Щеплення для профілактики | Перелік професій, виробництв, організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням |
Дифтерія1 | Відповідно до Переліку виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб, затвердженого наказом МОЗ від 08.11.2023 № 1925 (далі— Перелік) |
Правець2 | |
1, 2 Щеплення для профілактики дифтерії та правця проводиться відповідно до розділу II цього Календаря | |
Яких працівників охорони здоров’я не допускати до роботи без обов’язкових щеплень
До Переліку належать і працівники охорони здоров’я. Зокрема, це:
- працівники лікувально-профілактичних закладів / санітарно-профілактичних закладів / установ та закладів системи соціального захисту населення —
- адміністрація;
- вихователі, помічники вихователів;
- медичні працівники;
- технічний персонал, зокрема прибиральники;
- працівники харчоблоків, їдалень та роздавальних пунктів;
- медичні працівники дитячих притулків і закладів оздоровлення та відпочинку;
- працівники, які безпосередньо проводять соціальну роботу, зокрема надають соціальні та спеціалізовані послуги, і внаслідок виконання своїх обов’язків мають безпосередній контакт з населенням;
- працівники закладів вищої освіти, які відповідно до своїх посадових обов’язків мають контакт із кров’ю та її компонентами;
- працівники лабораторій та структурних підрозділів лабораторій, які проводять роботи з живими культурами чуми/сибірки або біологічними зразками;
- медичні працівники відділів і лабораторій особливо небезпечних інфекцій, протичумних установ, які працюють із живими культурами туляремії або біологічними зразками.
Перелік набрав чинності 1 жовтня 2024 року.
Нові вимоги до інфекційного контролю: пройти курс
Календар щеплень дитини та Програма медичних гарантій
Відповідно до Програми медичних гарантій вакцинація згідно з Національним календарем профілактичних щеплень входить до безплатного пакету медичних послуг на первинній ланці. Ним може скористатися кожен, хто уклав декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.
Вакцинація також безоплатна у всіх медичних закладах, які мають договір з НСЗУ на надання медичної допомоги при пологах. Якщо дитина не отримала щеплень при народженні, тоді БЦЖ та вакцину від гепатиту В їй зроблять у тому ЗОЗ, де батьки оберуть педіатра або сімейного лікаря.
Пацієнт може зробити безоплатно щеплення в комунальних закладах охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, а також в приватних медичних закладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ.
Календар вакцинації: які зміни пропонує МОЗ
1 січня 2025 року МОЗ оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» (далі — Проєкт).
Проєкт передбачає такі зміни до чинного Календаря щеплень дитини в Україні:
1. Щеплення проти проти вірусу папіломи людини (ВПЛ)
Головна зміна стосується введення до Національного Календаря профілактичних щеплень однократної вакцинації проти ВПЛ для дівчат віком 12—13 років. Щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне. Якщо МОЗ затвердить зміну, вакцини закуповуватимуть коштом державного бюджету, також Проєк передбачає можливість отримувати її за програмою з імунізації від міжнародних організацій чи як допомогу від інших країн.
2. Зміна схеми щеплення проти вірусного гепатиту В
МОЗ пропонує проводити щеплення у 2—4—6—18 місяців. Така схема дасть змогу використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП + Hib + ВГВ). Це зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців.
3. Зміна схеми щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК)
МОЗ пропонує проводити щеплення в 1 та 4 роки замість 1 та 6 років. З огляду на ризик спалаху кору, ця схема забезпечує захист дітей у більш ранньому віці, запобігає важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень.
4. Зміна схеми щеплення проти туберкульозу
МОЗ пропонує проводити вакцинацію БЦЖ проти туберкульозу через 24 години після народження дитини. Наразі це щеплення проводять на 3—5 добу життя. Також дітям до 9 місяців БЦЖ вводять без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.
Епіднагляд за туберкульозом: оновлений порядок
Ознайомтеся з Проєктом та додатками до нього докладно на сайті МОЗ у розділі Документи / Громадське обговорення. Зауваження та пропозиції МОЗ просить надсилати у вигляді порівняльної таблиці до 31 січня 2025 року на адресу вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, e-mail: [email protected].