Військовий облік жінок з інвалідністю
Запитання
Чи ставлять на військовий облік жінок з інвалідністю?
Відповідь
Розгорнуту відповідь на це запитання в "Експертус Медзаклад" дали юрист із трудового права, сертифікований експерт із військового обліку Юлія Видиборець та офіцер відділу організації військового обліку людських мобілізаційних ресурсів мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України Олексій Дудка.
Чи подавати особисті освітні портфоліо, якщо атестацію під час воєнного стану призупинено
Рішення ухвалить військово-лікарська комісія (ВЛК).
Одна з обов’язкових умов, щоби взяти жінку на військовий облік, — її придатність до проходження військової служби за станом здоров’я.
Інвалідність, встановлена жінці, до того ж такій, що працює, не дає підстав автоматично вважати, що вона не придатна до військової служби.
Придатність за станом здоров’я до військової служби визначає військово-лікарська експертиза (п. 1.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони від 14.08.2008 № 402; далі — Положення № 402).
За результатами медичного огляду ВЛК ухвалить одне з рішень щодо жінки:
- придатна до військової служби
- непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час
- непридатна до військової служби з виключенням з військового обліку
Підстава — пункт 20.3 Положення № 402.
У двох перших випадках жінку візьмуть на військовий облік, у третьому — ні.
Якщо ВЛК ухвалила рішення, що жінка непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час, це означає:
- жінку не можна залучити до виконання військового обов’язку в мирний час
- жінка придатна до військової служби у воєнний час, але з урахуванням обмежень за станом здоров’я
Тож жінка придатна до військової служби, але лише у певний час і з урахуванням медичних рекомендацій.
Не плутайте терміни. Воєнний час — це період ведення воєнних дій, поняття не тотожне воєнному стану. Воєнний час настає з моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій і закінчується в день і час припинення стану війни (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII). Воєнний час — одна зі складових під час визначення тривалості особливого періоду, який наразі триває в Україні.