Медсестринські протоколи втратили чинність

7580
Автор
адвокат, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ, Київ

Запитання

МОЗ наказом № 2415 скасувало медсестринські протоколи, натомість жодних документів на заміну не видало. Якими документами мають керуватись у своїй роботі медичні сестри, допоки МОЗ не затвердило оновлених протоколів?

Відповідь

Ще 3 листопада 2021 року МОЗ видало Наказ № 2415, яким скасувало 22 протоколи медичної сестри (фельдшера, акушерки) з догляду за пацієнтом і виконання основних медичних процедур та маніпуляцій (далі — протоколи з догляду за пацієнтом), затверджені наказом МОЗ від 01.06.2013 № 460 (далі — Наказ № 460). Саме на основі цих документів ЗОЗ розроблювали та впроваджували у своїх установах відповідні локальні протоколи медичних сестер.

Як оформити та подати документи до Держлікслужби

Єдиною підставою скасувати медсестринські протоколи МОЗ визначило:

«…приведення нормативно-правових актів Міністерства охорони здоровʼя України у відповідність до законодавства України…»

Справді, чинне законодавство вказує на те, що один із принципів охорони здоровʼя — орієнтація на сучасні стандарти здоров’я, медичної та реабілітаційної допомоги, поєднання вітчизняних традицій і досягнень зі світовим досвідом у цій сфері. Проте МОЗ не дотримало задекларованого принципу: воно скасувало медсестринські протоколи, а оновлених документів на їх заміну не затвердило.

Якими документами медсестри мають керуватися під час роботи, пояснюємо далі.

Робота без протоколу — кримінальна відповідальність

Чинне законодавство регламентує: ліцензіат зобов’язаний надавати медичну допомогу та медичні послуги відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги (медичних стандартів). Таку норму встановлює підпункт 13 пункту 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285 (далі — Ліцензійні умови).

Хоча нині МОЗ не видало нових протоколів на заміну скасованим, медичні сестри, фельдшери, акушерки все одно не мають права керуватись у своїй роботі нормативними документами, які втратили чинність. Не використовувати жодного документа — теж хибне рішення. Нерегламентованість процесів призведе до хаосу, погіршить якість надання медичної допомоги пацієнтам, а в разі судового спору — позбавить можливості довести підстави та правомірність своїх дій. Адже до кримінальної відповідальності притягують не лише лікарів, а й медичних сестер згідно зі статтею 140 Кримінального кодексу України (КК) про неналежне виконання своїх професійних обовʼязків медичним або фармацевтичним працівником.

Медсестринські протоколи втратили чинність

✅✅✅ Клінічні протоколи втратять чинність з 1 вересня 2022 року. Як надавати медичну допомогу?

Розробка клінічних маршрутів пацієнтів

ЗОЗ мусить мати затверджені в установленому законодавством порядку клінічні маршрути пацієнта, які розробив відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), затверджених МОЗ (абз. 7 пп. 1 п. 12 Ліцензійних умов).

Клінічний маршрут пацієнта містить алгоритм його руху підрозділами ЗОЗ, пунктами контактів з лікарями та іншим медичним персоналом під час надання медичної допомоги, а також за потреби взаємодії між ЗОЗ у разі надання медичної допомоги, щоб виконати вимоги стандарту, уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги та нового клінічного протоколу медичної допомоги.

NB! Якщо ЗОЗ розробив і затвердив локальні протоколи медичної сестри на основі протоколів з догляду за пацієнтом, затверджених Наказом № 460, керуватися ними не рекомендуємо, оскільки локальні протоколи МОЗ скасувало.

Допоки МОЗ не затвердить нові медсестринські протоколи, радимо розробити, затвердити та керуватися у ЗОЗ клінічними маршрутами пацієнтів. Їх можна доповнити алгоритмами з протоколів з догляду за пацієнтом, затверджених Наказом № 460, але не додавайте посилання на цей наказ.

Обовʼязково ознайомте з клінічними маршрутами пацієнтів усіх причетних працівників під підпис.

Додатково до клінічних маршрутів пацієнтів ЗОЗ може розробити та затвердити для медичних сестер, фельдшерів, акушерок СОПи з догляду за пацієнтами, виконання основних медичних процедур і маніпуляцій.

Отже, хоч медсестринські протоколи втратили чинність, ЗОЗ має самостійно врегулювати це питання на локальному рівні, допоки МОЗ не затвердить нові документи на заміну. Для цього розробіть або доповніть уже наявні в медичній установі клінічні маршрути пацієнта алгоритмами з протоколів, затверджених Наказом № 460, без посилань на нього.

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Симптоми, причини та лікування ПТСР

Із кожним днем війни зростає кількість людей, які відчувають на собі її наслідки. Що таке посттравматичний стресовий розлад — розповідаємо в статті. Скачайте протокол лікування ПТСР та використовуйте в роботі
33708