МОЗ розповіло про першочергові кроки з ліквідації МСЕК

МОЗ зазначило, що детально звітуватиме про кожен етап ліквідації МСЕК і його результати

Президент України указом від 22.10.2024 №732/2024 увів у дію рішення РНБО «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», яке передбачає ліквідацію МСЕК із 31.12.2024. 

Правова освіта медпрацівників

МОЗ розповіло, що за результатами засідання РНБО звільнені керівники Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова та працівників МОЗ, які відповідали за координацію діяльності МСЕК. Це ті інституції та особи, які відповідають:

  • за регулярне проведення перевірок обґрунтованості рішень, прийнятих комісіями на всіх рівнях;
  • скасування рішень комісій (за необхідності);
  • аналіз випадків необґрунтованих рішень;
  • розгляд оскарження;
  • удосконаленням процесу експертизи.

Очевидно, що ці функції посадовці виконували неналежно, тому були прийняті відповідні кадрові рішення.

Для того щоб нагально оптимізувати процес, заплановано запровадити швидкі зміни на центральному рівні. Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ України буде ліквідовано, а її функції, зокрема щодо оскарження рішень та проведення перевірок, повністю перейме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ у місті Дніпро. Там протягом року МОЗ створювало необхідну матеріально-технічну базу. 

На регіональному рівні обласні та міжрайонні МСЕК будуть ліквідовані до кінця року, а їхні функції з проведення експертизи перейдуть до кластерних і надкластерних лікарень. Переваги такого рішення — наближення експертизи до людини, адже всі необхідні спеціалісти та можливості пройти обстеження будуть доступними в одному закладі з безбар’єрним простором. Завдяки доступу до ЕСОЗ вдасться забезпечити цифровізацію процесів експертизи. Також експертиза матиме зрозумілі механізми фінансування, що залежатиме від навантаження на конкретну комісію. 

Ухвалена концепція змін відповідає положенням законопроєкту, який МОЗ нещодавно винесло на громадське обговорення. Відповідно до рішення РНБО, законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розроблений з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, має бути внесений до Верховної Ради України протягом місяця.

Водночас МОЗ активізує роботу за всіма зазначеними в рішенні РНБО напрямами разом з усіма залученими до процесу реформування МСЕК органами, мета яких забезпечити умови для ліквідації діючих МСЕК із 31 грудня 2024 року та запровадження цифрової, прозорої, європейської моделі. Зокрема, МОЗ і Мінцифра мають представити план цифровізації всіх етапів проходження медико-соціальної експертизи у двотижневий строк. 

Окрім того, МОЗ спільно з правоохоронними органами створить робочі групи для перевірки обґрунтованості рішень МСЕК, зокрема щодо встановлення інвалідності посадовим особам. Якщо перевірка виявить факти необґрунтованого прийняття таких рішень, правоохоронці ініціюють їх перегляд та вживатимуть відповідних заходів.

За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Мобілізація медичних працівників: кого можуть призвати на військову службу та хто не підлягає мобілізації

Як відбувається мобілізація медиків, зокрема жінок-медиків, як діяти після отримання повістки та хто не може бути мобілізованим. Читайте про це в статті
378163

Календар вакцинації в Україні

1 жовтня набрали чинності зміни до календаря профілактичних щеплень в Україні. Нагадайте пацієнтам про безоплатну обов'язкову та платну рекомендовану вакцинацію
211662

Акредитація закладів охорони здоров'я

З'ясуйте, для чого потрібна акредитація медичному закладу, які документи підготувати для неї. Також пригадайте особливості акредитації ЗОЗ під час війни
127749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді