Косметологічна діяльність належить до сфери охорони здоров’я і можлива лише за наявності ліцензії на провадження медичної практики, наголосило МОЗ.
МОЗ нагадало, що до медпрактики належать:
- процедури косметичної корекції вад шкіри;
- визначення її естетичних недоліків;
- використання філерів і ботулотоксину;
- мікроголкова терапія;
- контурна пластика;
- апаратна епіляція;
- використання фізичних і хімічних агентів (хімічний пілінг, фотодинамічна терапія, ультрафіолетове випромінювання, лазери, імпульсний лазер на барвнику, кріотерапія);
- основні принципи косметичного догляду за шкірою;
- організація косметологічної допомоги тощо.
Номенклатура лікарських спеціальностей, затверджена наказом МОЗ від 22.02.2019 № 446, не передбачає спеціальності «косметологія». Ці процедури може здійснювати лише лікар-хірург-дерматолог, який також лікує захворювання шкіри та інших органів, що супроводжуються косметичними дефектами та новоутвореннями шкіри (розд. 92 Випуску 78 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117; далі — ДКХП 78).
Натомість проконсультувати клієнтів косметологічних закладів щодо раціонального застосування косметологічних процедур, раціонального та дієтичного харчування та надати неінвазивну косметологічну допомогу, у тому числі апаратну (крім як за медичними показаннями), може фармацевт-косметолог.
Юридичний супровід роботи медзакладу: прораховуємо ризики
ДКХП 78 визначає, що косметологічну допомогу може надавати медбрат/медсестра з косметичних процедур, але виключно під керівництвом лікаря, наприклад:
- впроваджувати раціональну технологію догляду за шкірою відповідно до індивідуальних особливостей людини;
- виконувати призначені лікарем косметичні та фізіотерапевтичні процедури;
- проводити косметичний, пластичний та лікувальний масаж, косметичну гімнастику;
- консультувати щодо раціонального застосування косметичних препаратів і процедур.
Салон чи косметологічний кабінет повинен мати ліцензію МОЗ за спеціальністю «Хірургічна дерматологія», яка дозволяє медичну практику. Копію ліцензії та/або витяг із Ліцензійного реєстру МОЗ із зазначенням переліку спеціальностей, за якими провадиться медпрактика, та адреси провадження заклад має розмістити у доступному для споживача місці.
Окрім цього, косметологічний заклад має чітко вказати режим роботи та інформацію про медпрацівників із зазначенням ПІБ і посади, а також опублікувати:
- документ, що підтверджує наявність кваліфікаційної категорії;
- перелік медпослуг із зазначенням їхньої вартості;
- копії акредитаційних сертифікатів (за наявності).
Раніше Уряд знову ухвалив зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики. Нові норми наберуть чинності 30 березня 2024 року.
За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад