Верховна Рада підтримала в другому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання» № 8223 (далі — Законопроєкт № 8223). Документ передбачає внесення змін до Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання» від 14.01.1998 № 15/98-ВР, які наберуть чинності наступного дня після опублікування.
На які нормативні акти звернути увагу в серпні
Законопроєкт № 8223:
- уточнює та конкретизує повноваження КМУ, центральних і місцевих органів виконавчої влади, Національної комісії з радіаційного захисту населення України;
- запроваджує референтні рівні концентрації радону в повітрі приміщень і на робочих місцях;
- визначає основні заходи захисту та безпеки під час медичного опромінення.
Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін зазначив, що зміни дадуть змогу переглянути і погодити відповідно до європейських стандартів чинні санітарні норми та правила радіаційної безпеки згідно з міжнародними нормами. Законопроєкт № 8223 чітко визначає та закріплює три типи ситуацій опромінення — планову, існуючу й аварійну, а також алгоритми дій. Це стосується як працівників екстрених служб, які надають допомогу в надзвичайних ситуаціях техногенного характеру, так і безпосередньо населення.
Зокрема, документ передбачає встановлення основних дозових лімітів ефективної та еквівалентної дози для персоналу і населення, а також граничних доз у ситуації планового опромінення, референтних рівнів для ситуацій існуючого та аварійного опромінення. Реалізація змін дасть змогу запровадити систему радіаційного захисту населення у всіх ситуаціях опромінення відповідно до законодавства ЄС і набутого досвіду державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки.
Окрім того, урядовці зможуть реалізувати рекомендації Міжвідомчої робочої групи з дерегуляції щодо скасування регуляторних інструментів, які стосуються використання радіонуклідних джерел і джерел іонізуючого випромінювання, якими займається МОЗ.
За матеріалом Експертус Медзаклад