Із 1 липня слід виписувати лише е-рецепти на «Доступні ліки»
Кабмін затвердив відповідні норми постановою від 09.06.2023 № 583. Документ набрав чинності 13 червня і застосовуватиметься з 1 липня 2023 року. Зміни стосуються постанов КМУ:
- «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію» від 27.02.2019 № 136 (далі — Постанова № 136);
- «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів за програмою державних гарантій медичного» від 28.07.2021 № 854 (далі — Постанова № 854).
На які нормативні акти звернути увагу в червні 2023 року
МОЗ коментує, що з початку повномасштабної війни для спрощення доступу до лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» пацієнти мали можливість отримувати їх і за паперовими рецептами. Нині ж лікарі й аптеки на більшості території України мають можливість працювати з електронними рецептами. Тож для них повертається норма відпуску «Доступних ліків» лише за електронним рецептом. Для тимчасово окупованих територій і територій, де тривають активні бойові дії, залишається можливість використовувати паперовий рецепт в межах програми реімбурсації.
Повернення до відпуску за е-рецептом допоможе удосконалити реалізацію програми медгарантій у частині відшкодування лікарських засобів, а також моніторити використання бюджетних коштів. Адже електронний документообіг виключає ризик механічних помилок і дає змогу здійснити фактичний перерахунок за відпущені лікарські засоби.
Також у пацієнтів не буде необхідності кожні 30 днів приходити на очний прийом до лікаря, щоб отримати новий рецепт на «Доступні ліки». Якщо пацієнт потребує тривалого лікування, повторний е-рецепт на цю групу ліків можна буде отримати дистанційно.
Отже, з 1 липня 2023 року виписувати паперові рецепти на лікарські засоби, що підлягають реімбурсації, мають право лікарі лише тих закладів охорони здоров’я, що розташовані в зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території згідно. А відпускати зазначені ліки за паперовими рецептами — аптечні заклади та/або їх структурні підрозділи на таких територіях (п. 2-1 Постанови № 854).
Нагадуємо, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.
НСЗУ відшкодовуватиме вартість «Доступних ліків» на підставі зведених звітів про лікарські засоби, відпущені за паперовими рецептами, в порядку, визначеному Типовою формою договору про реімбурсацію, затвердженою Постановою № 136 (п. 2-3 Постанови № 136).
КМУ також уточнив порядок подання звітів за паперовими рецептами. Щоб отримати кошти, аптечні заклади подаватимуть їх НСЗУ протягом 10 календарних днів наступного звітного періоду. У грудні аптеки зобов’язані подати звіт:
- до 10 грудня включно — про лікарські засоби, відпущені у попередній звітний період;
- до 25 грудня включно — про лікарські засоби, відпущені у період з 1 по 19 грудня.
У звіті за паперовими рецептами потрібно зазначити, зокрема:
- дату погашення паперового рецепта;
- структурний підрозділ суб’єкта господарювання, який здійснив відпуск;
- повна адреса (включно назву області, району, територіальної громади тощо) структурного підрозділу суб’єкта господарювання, який здійснив відпуск;
- торговельну назву лікарського засобу відповідно до переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженого Міністерством охорони здоров’я (п. 2-4 Постанови № 136).
Окрім того оновлений Порядок реімбурсації лікарських засобів дозволяє аптечним закладам реалізувати «Доступні ліки» лише повними (неподільними) споживчими упаковками (для інсуліну — первинними упаковками препарату інсуліну) (п. 29).
Раніше МОЗ розповіло, чи необхідний рецепт для придбання ліків для потреб фронту.
За матеріалом Експертус Медзаклад
⚡ Вхідний контроль якості ліків та медвиробів: організовуємо роботу ⚡Робота з ліками та медвиробами: працюємо без порушень ⚡Облікові та звітні документи: заповнюємо правильно ⚡Державний нагляд: успішно проходимо перевірки