Благодійна та гуманітарна допомога: як утилізувати прострочені ліки (роз'яснення юриста)

Як утилізувати прострочені гуманітарні ліки: пояснила юристка
liku.jpg
Яким чином правильно утилізувати прострочені гуманітарні ліки та ліки, які надійшли як благодійна допомога? Про це "Експертус Медзаклад" розповіла юристка АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери» Наталія Брожко.
Пройти курс "Благодійна і гуманітарна допомога у медзакладі"

При отриманні лікарських засобів, які не підлягають подальшому використанню, як благодійної або гуманітарної допомоги, керуйтеся Порядком вивезення за межі України або знищення неякісних та непридатних до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги, затвердженим постановою КМУ від 28.04.2000 № 728 (далі — Порядок № 728; п. 7 Порядку поводження з лікарськими засобами, що не підлягають подальшому використанню, затвердженого наказом МОЗ від 24.04.2015 № 242). Також зак­лад повинен мати документи, які підтверджують статус допомоги, як-от договори, первинка тощо.

Утилізацію та знищення фінансує або донор, або отримувач допомоги. Тому, щоб витрати КНП на ці процедури були правомірними, перелічені документи мають чітко визначати статус КНП як отримувача гуманітарної або благодійної допомоги.

Операція відбувається в зоні діяльності митниць, тобто коли лікарські засоби ще не надійшли до зак­ладу, а проходять митні процедури. Протерміновані лікарські засоби — гуманітарну/благодійну допомогу — не допустять на митну територію. Хіба що можливість їх подальшого споживання буде документально підтверджено.

Якщо конт­роль товарів (предметів) гуманітарної допомоги не виявив ознак непридатності до споживання, загрози життю і здоров’ю населення, довкіллю, вантаж пропустять до місця призначення для остаточного встановлення якості та придатності до споживання (п. 3 Порядку № 728).

✅✅✅ Отримали наркотики як гуманітарну допомогу — повідомте Держлікслужбу

Щоб визначити якість і підтвердити придатність до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги, що надійшли в зону діяльності митниць, отримувач має звернутися до митного органу з письмовою заявою про дозвіл видати зразки для проб і аналізу.

Відтак копію висновку про неналежну якість або непридатність до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги органи, що проводили аналіз, надішлють спеціально упов­новаженому державному органові з питань гуманітарної допомоги. За його поданням Мінсоцполітики ухвалить рішення про вивезення за межі України або знищення непридатної гуманітарної допомоги.

Якщо Мінсоцполітики вирішить вивезти лікарські засоби, що не підлягають подальшому використанню, донор або отримувач має зробити це у місячний строк. Натомість знищення конт­ролюватимуть представники територіальних органів Міндоходів, Держекоінспекції, МВС, державної ветеринарної медицини, карантинної служби та місцевих органів виконавчої влади. А реалізовуватимуть — юрособи, що мають на це відповідний дозвіл.

Можливі й інші сценарії: лікарські засоби стали такими, що не підлягають подальшому використанню, без перетину кордону, або стали непридатними вже після ввезення на територію України. У цьому разі утилізацію фінансуватиме зак­лад охорони здоров’я, якщо отримає товар у користування і відобразить його на балансі. Інші особ­ливості ­можуть визначати документи, складені у зв’язку з наданням благодійної/гуманітарної допомоги.

Раніше повідомлялося, як отримувати благодійні внески в медзакладах під час війни та правильно звітувати за них.

За матеріалами Експертус Медзаклад

Як керівнику з медсестринства організувати вакцинацію у 2025 році

Статті за темою

Усі статті за темою

Програма реімбурсації «Доступні ліки — 2025»

З'ясуйте, що передбачатиме програма «Доступні ліки» в Україні у 2025 році, який буде повний перелік доступних ліків та як ЗОЗ долучитися до програми. Скачайте актуальні Реєстри лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації
1253

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді