Головний санлікар розповів про ситуацію з холерою в Україні

Упродовж двох тижнів червня Центри контролю та профілактики хвороб МОЗ України обстежили 545 пацієнтів із гострими кишковими інфекціями на холеру. У жодному з досліджених зразків холерних вібріонів не було виявлено

Головний санлікар розповів про ситуацію з холерою в Україні


За словами заступника міністра охорони здоров’я — головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, окрім обстеження хворих, також проводять дослідження зразків навколишнього середовища. Так, у червні дослідили:

  • понад 550 проб прісної води
  • 47 проб морської води
  • 215 проб стічної води

За результатами досліджень холерних вібріонів не виявлено. Усього за другий тиждень червня дослідили майже у 4 рази більше проб об’єктів довкілля, ніж упродовж попереднього.

Інфекційний контроль за новим вимогами: онлайн-курс

«З 1 червня розпочався посилений епіднагляд за холерою. Так відбувається кожного літа, адже це сприятливий час для поширення цього захворювання. За перші два тижні з 1874 пацієнтів із гострими кишковими інфекціями на наявність холери було обстежено 545 осіб. Холерних вібріонів у обстежених виявлено не було», — зазначив Кузін.

У МОЗ нагадують, що джерело збудника холери — людина, яка сама є носієм вібріонів. Здебільшого вона передається під час вживання забрудненої води, овочів, фруктів, їжі, яку готувала інфікована особа; у разі купання у заражених водоймах і через побутові контакти.

Холерний вібріон зберігає життєдіяльність:

  • протягом 2—5 днів — у воді та харчових продуктах за кімнатної температури
  • впродовж 8 годин — на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення
  • понад 2 тижні — за низьких температур та у морській воді

Водночас збудник холери гине протягом хвилини кип’ятіння води. Він малостійкий до висушування, впливу прямого сонячного опромінення та дуже чутливий до дії звичайних дезінфектантів.

Від моменту потрапляння збудника в організм до перших симптомів минає 1—5 днів.

Прояви захворювання:

  • діарея
  • нудота та блювання
  • судоми
  • зміна рис обличчя — западання очей, посиніння губ і вушних раковин
  • зниження температури тіла та еластичності шкіри

УВАГА! Холера може бути смертельною. За умови важкого або середнього перебігу і відсутності адекватної медичної допомоги смерть настає через втрату рідини та електролітів.

✅✅✅ Наказ № 1614: нові правила інфекційного контролю

З-поміж тяжких наслідків інфікування — зневоднення, шок, зниження рівня цукру в крові, рівня калію, ниркова недостатність.

УВАГА! Холеру можна вилікувати, якщо вчасно отримати медичну допомогу. За появи перших симптомів необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Під час терапії потрібно відновити кількість рідини та баланс мінералів в організмі. Для цього застосовують регідратаційні розчини.

Щоб запобігти захворюванню, варто виконувати такі заходи:

  • дотримуватися гігієни рук та продуктів харчування
  • очищувати та мити зони приготування їжі та посуду безпечною водою з мийним засобом, дати їм повністю висохнути перші ніж використовувати повторно
  • кип’ятити воду упродовж щонайменше хвилини, навіть воду для миття рук
  • використовувати бутильовану воду за можливості
  • відмовитися від купання у неперевірених водоймах

Раніше МОЗ затвердило клінічний протокол «Менопаузальні порушення та інші розлади в перименопаузальному періоді».

За матеріалами сайту МОЗ

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Антибіотикотерапія: коли доцільно призначати та як уникнути побічних реакцій

18 листопада розпочинається Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики. З’ясуйте, за яких умов доцільно призначати антибіотиотерапію та як мінімізувати ризики для пацієнта
128829

Ботулізм: симптоми, лікування та профілактика

Просвітницька робота серед пацієнтів має важливе значення для профілактики смертельно небезпечних хвороб. Медичні праціники мають знати симптоми ботулізму і ділитися інформацією пацієнтами
10318

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді