У разі травмування постраждалий або будь-хто, хто перебуває поряд з ним і був свідком ситуації, може зателефонувати в екстрену допомогу. Для цього працює єдиний номер 103, нагадує НСЗУ. Однак радить робити це за наявності таких симптомів, як-от:
- інтенсивний біль
- набряк
- деформація частини тіла
- головний біль
- порушення координації
- інші неприємні відчуття
⚡ Електронні медвисновки: ситуації та рішення
Звернувшись по екстрену медичну допомогу, потрібно чітко описати симптоми та стан потерпілого. Диспетчер надасть інформацію щодо першої допомоги, яку слід надати постраждалому, а також адресу найближчої лікарні, в якій є травмпункт.
Якщо постраждалий у невідкладному стані та не може самостійно дістатися до лікарні, диспетчер направить машину екстреної допомоги. Бригада екстреної медичної допомоги:
- оцінить стан пацієнта
- установить попередній діагноз
- транспортує, за потреби, до закладу охорони здоров’я
«Незалежно від того, потребує людина з травмою госпіталізації чи ні, швидка має доставити її у заклад, що має контракт з НСЗУ. І пацієнт отримає усю необхідну медичну допомогу безоплатно», — кажуть в НСЗУ.
До безплатної допомоги входить:
- огляд та консультація лікаря
- діагностика, зокрема рентгенологічні, ендоскопічні, ультразвукові, функціональні дослідження
- лікувальні процедури або хірургічні втручання, які виконують лікарі вузької спеціалізації, як-от хірург чи ортопед-травматолог
Після огляду та надання меддопомоги лікар або призначить госпіталізацію, або надасть рекомендації щодо подальшого лікування чи реабілітації. Також лікар має одразу виписати е-направлення на обстеження, консультації чи на цілу групу послуг одразу. Тож пацієнту з травмою не потрібно щоразу йти по нове направлення, наприклад, для перев’язки.
✅✅✅ Положення про систему контролю якості надання медичної допомоги: зразок
Якщо пацієнта довелося госпіталізувати, він безоплатно перебуватиме в стаціонарі та харчуватиметься. У лікарні, яка має контракт з НСЗУ за пакетами «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без хірургічних втручань» або «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» пацієнти отримують безоплатно:
- інструментальні та лабораторні обстеження
- медичну допомогу для полегшення, зняття чи усунення симптомів і проявів травматичного пошкодження
- знеболення та медикаментозну терапію
- хірургічні операції із забезпеченням анестезії
- післяопераційний моніторинг, знеболення і подальшу медикаментозну терапію
- цілодобовий лікарський та медсестринський догляд
- реабілітацію в гострому періоді
Якщо пацієнт потребує тривалої реабілітації, він має право її отримати в рамках пакета «Медична реабілітація дорослих та дітей від 3-х років з ураженням опорно-рухового апарату».
Нагадаємо, раніше Наталія Гусак заявила, що заклади охорони здоров’я, які порушують умови договору й не виконують плани удосконалення, заплатять штраф.
За матеріалами фейсбук-сторінки НСЗУ