Перед кожною процедурою і маніпуляцією потрібно пояснити матері або родичам дитини сутність і хід процедури та отримати їхню згоду, а відтак — підготувати необхідне оснащення і провести гігієнічну обробку рук, надіти засоби індивідуального захисту. Після роботи усе використане оснащення необхідно продезінфікувати.
Оснащення для промивання шлунку дитині:
- шлунковий зонд;
- два гумові фартухи;
- ємкість з водою для промивання;
- ємкість для промивних вод;
- лоток для оснащення;
- лоток для відпрацьованого матеріалу;
- марлеві серветки;
- шпатель;
- бланк-направлення;
- дезінфекційний розчин;
- гумові рукавички;
- шприц без поршня 20 мл (для новонароджених), або шприц Жане без поршня 150 мл (для дітей віком один-два роки), або лійка 500 мл (для дітей старшого віку).
Зверніть увагу! Температура води для промивання шлунку має бути в межах 20-22 °С. Занадто тепла вода може призвести до всмоктування, а занадто холодна — до спазмів шлунку. Кількість води визначайте залежно від віку пацієнта: приблизно літр на рік життя, підліткам — до 8-10 л.
Читайте: "Спостережна рада закладу охорони здоров’я: організація роботи"
Алгоритм для медсестри
Етап | Дії |
I. Підготовчий | 1. Поясніть матері або родичам дитини сутність і хід процедури. 2. Отримайте згоду матері або родичів дитини на процедуру. 3. Підготуйте необхідне оснащення. 4. Надягніть фартух. 5. Проведіть гігієнічну обробку рук та надягніть рукавички. 6. Посадіть і зафіксуйте дитину на колінах помічника:
7. Надягніть на дитину фартух, накривши ним руку помічника. 8. Поставте ємкість для промивних вод біля ніг дитини, опустіть у неї край фартуха |
II. Основний | 1. Визначте довжину зонда до шлунку і зробіть на ньому позначку. 2. Змочіть водою закритий кінець зонда з бічними отворами. 3. Відкрийте дитині рот за допомогою шпателя (якщо дитина не відкриває сама). За потреби використовуйте роторозширювач та язикотримач. 4. Уведіть зонд уздовж середньої лінії язика, аж до його кореня та попросіть дитину зробити декілька ковтальних рухів. Якщо дитина почала кашляти чи задихатися, негайно витягніть зонд і повторіть процедуру. 5. Просуньте зонд стравоходом до позначки, яку ви зробили раніше. 6. Вказівним пальцем правої руки заведіть зонд за зуби дитини. 7. Приєднайте до зонда лійку чи шприц без поршня (залежно від віку дитини). 8. Опустіть лійку нижче за рівень шлунку, щоб до нього не потрапило повітря, і налийте у неї воду для промивання. 9. Поволі піднімайте лійку вгору, стежте за надходженням з неї рідини у шлунок — вода має опуститися до носика лійки. 10. Плавно опустіть лійку нижче за початковий рівень і вилийте вміст у ємкість. 11. Продовжуйте промивати шлунок дитини, доки промивні води стануть чистими. Стежте, аби кількість введеної та виведеної рідини була приблизно однаковою. Негайно припиніть процедуру, якщо у дитини виникає сильний біль у животі, погіршується загальний стан, з’являється кров у промивних водах. 12. Від’єднайте лійку і вийміть зонд швидким рухом, протягуючи його через серветку. 13. Покладіть зонд у лоток для відпрацьованого матеріалу |
III. Заключний | 1. Прополощіть дитині рот. 2. Передайте дитину матері (родичам) або покладіть у ліжечко. 3. Продезінфікуйте весь інструментарій, фартухи та клейонку на кушетці. 4. Зніміть рукавички, занурте у дезінфекційний розчин. 5. Проведіть гігієнічну обробку рук |
Примітка. Для кращої фіксації дитину молодшого віку можна загорнути в пелюшку чи простирадло. За показаннями промивати шлунок можна в лежачому положенні на боці.
Читайте більше: