Медичний висновок про тимчасову непрацездатність при патологічних пологах
Запитання
Коли можна продовжити медичний висновок про тимчасову непрацездатність (далі — МВТН) при патологічних пологах: тільки в останній день первинного МВТН чи й тоді, коли жінка звернулася до лікаря після пологів? І хто має право продовжити такий МВТН: лікар пологового відділення, де відбулися патологічні пологи, чи лікар, який спостерігає жінку з приводу вагітності та пологів?
Відповідь
Як підтверджувати тимчасову непрацездатність до та після 1 жовтня
Питання організації амбулаторно-поліклінічної допомоги жінкам з приводу вагітності та пологів досі врегульовує наказ МОЗ «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні» від 15.07.2011 № 417 (далі — Наказ № 417).
Під час взяття на облік і на кожному візиті протягом диспансерного нагляду за вагітною жінкою лікар вносить записи щодо даних фізикальних, лабораторних та інструментальних обстежень:
- в «Індивідуальну карту вагітної і породіллі» (форма № 111/о), затверджену наказом МОЗ від 27.12.1999 № 302
- «Обмінну карту пологового будинку, пологового відділення лікарні» (форма № 113/о), затверджену наказом МОЗ від 13.02.2006 № 67 (далі — Обмінна карта)
У записах лікар фіксує відповідні призначення, дати наступного відвідування і засвідчує їх своїм підписом та інформованою згодою вагітної (п. 2.9 Наказу № 417).
Під час оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами пацієнтку оглядають два лікарі. Один із них — завідувач жіночої консультації. При цьому лікар керується Порядком видачі листка непрацездатності та довідки для призначення державної допомоги у зв’язку з вагітністю і пологами (накази МОЗ «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» від 13.11.2001 № 455 і «Про затвердження форм облікової документації щодо призначення державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, та інструкції щодо їх заповнення» від 18.03.2002 № 93). Таку норму передбачає пункт 2.13 Наказу № 417.
Інструкція щодо заповнення Обмінної карти визначає, що це один з основних документів лікувальних закладів незалежно від відомчого підпорядкування і форми власності. Обмінна карта містить відомості про надання спеціалізованої медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим (див. Таблицю.). Призначення документа — здійснення послідовного нагляду за жінкою та її дитиною.
Талони Обмінної карти | Заповнення та зберігання |
«Відомості жіночої консультації про вагітну» (талон 1) | Зберігається в «Історії пологів» (форма № 096/о) |
«Відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про породіллю» (талон 2) | Заповнюють в акушерському стаціонарі перед випискою породіллі і видають їй для передачі в жіночу консультацію за місцем спостереження. Зберігається в «Індивідуальній карті вагітної і породіллі» (форма № 111/о) |
«Відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про новонародженого» ( | Заповнюють перед випискою новонародженого і видають матері для передачі в дитячу поліклініку. Зберігається в «Історії розвитку дитини» (форма № 112/о) |
✅✅✅ Електронні лікарняні: як оформляти
МВТН категорії «Вагітність та пологи» формуються:
- на підставі медичного запису про медичний огляд пацієнтки, надання консультації або лікування, які лікуючий лікар вніс до електронної системи охорони здоров’я
- на підставі висновку лікуючого лікаря про тимчасову непрацездатність
- на визначений період (п. 12 розд. ІІ Порядку № 1066)
Період, на який можна сформувати МВТН категорії «Вагітність та пологи»:
- 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів у 30 тижнів вагітності
- 180 календарних днів (90 днів на період допологової тимчасової непрацездатності і 90 — на період післяпологової тимчасової непрацездатності) у 27 тижнів вагітності для жінок, які належать до I—III категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС
- 140 календарних днів у разі народження живої дитини, а у випадку мертвонародження при таких пологах — 70 календарних днів при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності
- 14 календарних днів у разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді (окрім передчасних пологів до 30 тижнів вагітності та жінок, які належать до I—III категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС)
- Законодавство не забороняє формувати МВТН категорії «Вагітність та пологи», початок періоду дії якого починається раніше за дату його формування в ЕСОЗ (п. 3 розд. ІІІ Порядку № 1066).
Як бачимо, МВТН категорії «Вагітність та пологи» формуються на підставі медичних записів, які вніс до ЕСОЗ лікуючий лікар за місцем спостереження за вагітною. А у випадку передчасних пологів — пологового будинку (пологового відділення лікарні).