Що робити, якщо не вистачає грошей на утримання мережі медзакладів
Запитання
В районі є 2 ОТГ. В структуру Центру ПМСД, засновником якого є районна рада, входить амбулаторія та ФП, що обслуговують населення створених ОТГ. В Центрі немає достатньо коштів для утримання закладів ОТГ. Керівництво ОТГ відмовляється від співфінансування даних закладів (заробітна плата, медикаменти тощо) та виділило недостатньо коштів на оплату енергоносіїв на 2019 рік. Яка роль відведена ОТГ в організації надання первинної медико-санітарної допомоги населенню? Яким чинним законодавством це передбачено? Районне керівництво відмовляється сприяти у вирішенні проблеми. Які дії керівника Центру ПМСД? (За редакцією автора)
Відповідь
Бюджетний кодекс (БК) передбачає, що комунальні заклади охорони здоров’я отримують видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв (ЗОЗ, які надають первинну медичну допомогу) — з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад (ст. 89 БК). Комунальні ЗОЗ для оплати цих послуг також можуть отримувати додаткову дотацію на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я (ст. 103-6 БК).
Як упровадити платні послуги в КНП
Окрім того, фінансуванням медзакладу-КНП можуть бути кошти юридичних та фізичних осіб, отримані від:
- страхових компаній як плата за медичні послуги, надані застрахованим пацієнтам
- роботодавців як плата за медичні послуги, надані працівникам
- благодійних організацій як надходження у грошовій та натуральній формі
- орендарів як орендна плата за отримане в оренду майно, устаткування, інвентар, транспортні засоби (п. 2.1 Методрекомендацій з перетворення ЗОЗ). До того ж 100% від обсягу цієї плати, а не 50% як для бюджетних установ (ст. 29 БК)
- платних послуг тощо (п. 3.3 Методрекомендацій з перетворення ЗОЗ)
✅✅✅ Оподаткування медзакладу-КНП
Керівник закладу може виступати в ролі ініціатора діалогу з місцевою владою — власником закладу — щодо фінансування з місцевого бюджету. При цьому ви маєте знати, що стаття 89 БК дає підстави громаді утримувати заклади «первинки» в частині сплати за комунальні послуги та енергоносії, але не зобов’язує їх це робити. Аби аргументувати необхідність виділення коштів, розрахуйте планові надходження від НСЗУ та ретельно сплануйте всі витрати. Якщо не вистачає на утримання мережі закладів, просіть додаткове фінансування у громади або розгляньте можливість її оптимізації.
Можна також спробувати налагодити співпрацю з неурядовими організаціями, неформальними авторитетами громади, бізнесу. церкви, аби впливати на прийняття позитивних рішень на місці.