Чи проходити медогляди працівникам амбулаторії

1222

Запитання

Чи потрібно проходити попередній та періодичні медичні огляди працівникам амбулаторної служби: отоларингологу, хірургу, терапевту, стоматологу, санітаркам та іншим?

Відповідь

Наказ МОЗ «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб» від 23.07.2002 № 280 (далі — Наказ № 280) орієнтований на те, щоб запобігти розповсюдженню інфекційних захворювань серед населення.

Наказ № 280 не спрямований на перевірку безпосередньо стану здоров’я медичних працівників та технічного персоналу, як це має бути, наприклад, під час диспансеризації. Його вимоги поширюються на виявлення у працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, інфекційних (шкірно-венерологічних) хвороб та носійства цих інфекцій, що можуть передатися колегам чи населенню усіма відомими шляхами та можливими механізмами передачі.

У Наказі № 280 перелік закладів, фахівці та техперсонал яких має проходити медогляди, можна трактувати двояко:

  • лікувально-профілактичні заклади для дорослих (лише санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати);
  • лікувально-профілактичні заклади для дорослих (зокрема санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати).

Однак роз’яснень щодо того, як саме трактувати цей перелік, попри численні звернення, МОЗ досі не надало.

Чи проходити медогляди працівникам амбулаторіїЧитайте: "Колективний договір у КНП: навіщо і як укладати"

Наказ МОЗ «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246 (далі — Наказ № 246) передбачає проведення медичних оглядів лише для тих працівників, які працюють або працюватимуть у шкідливих умовах праці чи зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та для осіб віком до 21 року.

Щоб довести, що людина працює у шкідливих та/або небезпечних умовах праці, необхідно провести лабораторні дослідження та скористатися:

Отже, якщо за результатами лабораторних досліджень на робочому місці хірурга чи іншого працівника не встановлено шкідливих чинників, а людина професійно не використовує чинники, зазначені в додатку 4 до Наказу № 246, то вона згідно з Наказом № 246 медогляд не проходить.

Чи проходити медогляди працівникам амбулаторіїЧитайте: "Програма «Безкоштовна діагностика» — що очікує пацієнтів з липня 2019 року"

Якщо заклад амбулаторної служби входить до переліку установ, підприємств та організацій, зазначених у графі таблиці «Характер виконуваних робіт», а фах працівників належить до професій «медичні працівники» згідно з Переліком необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення, затверджених Наказом № 280, то такі фахівці при проведенні медогляду проходять виключно спеціалістів, і лише ті дослідження, які визначені Наказом № 280, з відповідною періодичністю:

  • або лише при прийомі на роботу;
  • або 2 рази на рік;
  • або 1 раз на рік;
  • або за епідемічними показаннями.

 

Як створити наглядову раду ЗОЗ: алгоритм дій від розробників постанови

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штатний розпис КНП: поради щодо складання

Керівники КНП самостійно вирішують питання стосовно розподілу коштів, складання штатного розпису, оплати праці. Пояснимо, як скласти штатний розпис, вкажемо на підводні камені та допоможемо їх обійти
98492

Положення про преміювання працівників медичного закладу: як розробити

Читайте, як урегулювати питання преміювання медичних працівників, які локальні документи затвердити та як їх оформити. Розробіть положення про преміювання медичних працівників за зразком
35321