Яке місце роботи можна вважати основним?
Запитання
Працівник в одній установі має 0,5 ставки молодшого наукового співробітника та 0,5 ставки лікаря. Як визначити, яке місце роботи можна вважати основним, а яке — місцем роботи за сумісництвом?
Відповідь
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці, уклавши трудовий договір на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України).
Ця норма дає змогу працівникам, крім основного трудового договору, укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.
Умови роботи працівників за сумісництвом регулюють:
- Положення про умови роботи за сумісництвом, затверджене наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.1993 № 43 (далі — Положення № 43).
Сумісництво — це коли працівник регулярно виконує, окрім основної, іншу оплачувану роботу на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час. Суміщати роботу працівник може на тому самому чи на іншому підприємстві, в установі, організації чи у громадянина по найму. Однак він не може виконувати в один і той самий час (приміром, із 9:00 до 18:00) роботу як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Читайте: "Лист нетрудоспособности: порядок заполнения, выдачи"
У нашій ситуації йдеться про внутрішнє сумісництво. Тож документацію на працівника ведіть окремо за основним місцем роботи та на роботі за сумісництвом. Тобто присвойте інший табельний номер за сумісництвом. У табелі роботу працівника за основним місцем роботи і за сумісництвом обліковуйте окремо.
Пункт 11 Переліку робіт, які не є сумісництвом (додаток до Положення № 43), передбачає, що працівник може виконувати іншу роботу, якщо на основній роботі він працює неповний робочий день і відповідно до цього отримує неповний оклад (ставку). Таку роботу не вважають роботою за сумісництвом за умови, якщо оплата його праці за основну та іншу роботу не перевищує повного посадового окладу (ставки) за основним місцем роботи.
Якщо з працівником два договори на роботу укладають в одній установі, основне місце роботи має визначити роботодавець.
Читайте: "Самоотчет медсестры: образец, структура, рекомендации к оформлению"
Розмежування понять «робота за сумісництвом» і «інша робота» зумовлюють обмеженнями, установленими на роботі за сумісництвом для працівників державних підприємств. При цьому основним може бути лише одне місце роботи.
Читайте більше: