Нормативні документи з питань охорони праці, що застосовуються щодо закладів охорони здоров’я
Запитання
Які нормативні документи з питань охорони праці, що застосовуються щодо закладів охорони здоров’я?
Відповідь
Нормативні документи з питань охорони праці можна умовно розділити на дві групи:
- нормативно-установчі — встановлюють порядок обліку, реєстрації, розслідування, розробки, атестації, проведення експертизи, організації служб тощо;
- нормативно-технічні — встановлюють порядок технічної та безпечної експлуатації засобів виробництва, засобів захисту, а також вимоги до умов виробництва.
Перша група документів є нестабільною, оскільки такі документи перебувають під впливом політичних та суб’єктивних чинників; друга група є більш консервативною, оскільки враховує практичний досвід безпечного виконання робіт, значні зміни відбуваються лише у разі змін технічної (технологічної) бази виробництва. Міжгалузеві нормативні акти встановлюють загальний порядок організації робіт, а галузеві акти конкретизують вимоги міжгалузевих.
Читайте: "Кодекс корпоративної культури в медичному закладі: зразок"
До нормативних документів з питань охорони праці, якими державному інспекторові Держгірпромнагляду дозволено користуватись, належать такі:
- нормативно-правові акти з питань охорони праці — документи мають шифр НПАОП (існує Реєстр нормативно-правових актів з охорони праці), відповідальним за їх ведення є Держгірпромнагляд;
- державні (національні) стандарти України — документи мають шифр ДСТУ (ГОСТ); технічні регламенти безпеки (наприклад, Технічний регламент щодо медичних виробів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 753, відповідальним за ведення яких є Державне підприємство «Український науководослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», що безпосередньо підпорядковане Міністерству економічного розвитку і торгівлі України).
Читайте: "Наркологический осмотр: порядок и документация"
До державних стандартів прирівнюються державні будівельні норми та правила (ДБН, СНіП), відповідальним за розробку яких є центральний орган виконавчої влади з будівництва та архітектури — Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства України, а також державні класифікатори техніко-економічної та соціальної інформації (ДК), які розробляє Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Державні стандарти України містять обов’язкові та рекомендовані вимоги. Вимоги щодо охорони праці та гігієни праці відносять до обов’язкових.
Читайте в е-журналі «Довідник головної медичної сестри»:
Аби пацієнти не нашкодили собі, самостійно обираючи ліки і медвироби, медичним працівникам варто проконсультувати їх щодо складу домашньої аптечки. Адже про ті засоби, які успішно використовують не один рік, хворі можуть навіть не знати. До того ж є чимало аналогів традиційним лікарським засобам і медвиробам, які застосовувати набагато зручніше. Про них і розповімо у статті