Чи можна закупити вакцину проти грипу для працівників за кошти від НСЗУ

312
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух»

Запитання

Медзаклад планує закупити вакцину впроти грипу для медичних працівників за кошти, отримані за Програмою медичних гарантій. Чи правомірно це? Як документально оформити потребу?

Відповідь

Вакцина проти грипу не входить до переліку безоплатних щеплень, однак рекомендована, особливо людям з групи ризику, зокрема всім, хто працює в місцях масового скупчення людей. До таких належать і медпрацівники.

Щеплення проти грипу входить до розділу ІІІ «Рекомендовані щеплення» Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595.

Нові вимоги до організації та проведення вакцинації

Профілактичні та поточні дезінфекційні заходи проводять за рахунок коштів підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та за кошти фізичних осіб (ст. 8 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ). Отже, заклад охорони здоров’я має право профінансувати такі щеплення власним коштом.

Використати кошти від НСЗУ на вакцинц зможете, якщо покриєте собівартість медпослуг за Програмою медичних гарантій (ПМГ) (ст. 5 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 № 2168-VІІІ). Кошти, що залишаються, маєте право спрямувати на будь-які витрати в межах статутної діяльності ЗОЗ. Але зауважте, що такі витрати повинен передбачати фінплан.

Отже, щоб використати кошти НСЗУ на щеплення працівників, ЗОЗ повинен:

  1. спочатку профінансувати всі витрати на надання медпослуг за Програмою медгарантій;
  2. перевірити, чи передбачений такий напрям діяльності в статуті;
  3. включити витрати на щеплення до фінплану.
Анжела Абанкіна експерт з охорони здоров’я
Ознайомтеся з аналізом змін в обов’язкових профілактичних медичних оглядах працівників із 1 жовтня 2024 року. З’ясуєте, як організувати й провести медогляди працівників за новими вимогами. Зорієнтуєтеся, які обстеження й дослідження потрібні та як оформити їхні результати.

Про необхідність передбачити закупівлю вакцини для працівників у статуті ЗОЗ, щоб не мати проблем із втратою неприбуткового статусу, говорили і податківці. А саме:

«…якщо статутом неприбуткової організації, що є комунальним закладом охорони здоров’я, серед напрямів діяльності у законодавчо встановленому порядку передбачено медичне страхування своїх працівників та здійснення закупівлі вакцини для проведення відповідних щеплень медичних працівників, сплата такою неприбутковою організацією страхових внесків в якості страхувальника за договорами медичного страхування працівників та здійснення витрат на закупівлю вакцини для проведення відповідних щеплень медичних працівників не призводить до втрати статусу неприбуткової організації» (ІПК ДПС від 07.12.2020 № 4988/ІПК/99-00-05-05-02-06).

Окрім того, щеплення коштом роботодавця слід прописати в колективному договорі.

Якщо ЗОЗ виконує всі умови, тоді видайте наказ керівника про вакцинацію. У наказі обов’язково посилайтесь на пункт колективного договору та розділ Календаря профілактичних щеплень. Вкажіть вид вакцини, строк вакцинації, відповідальних осіб. Обов’язково додайте список працівників, що підлягатимуть щепленню.

Також нагадуємо, що послугу вакцинації за рахунок роботодавця відповідно до Закону України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX (далі — Закон № 2573) не включають до оподатковуваного доходу працівника (пп. 165.1.19 Податкового кодексу України). Тобто всі щеплення, зазначені у Календарі профілактичних щеплень (обов’язкові та рекомендовані), підпадають під дію Закону № 2573 і є пільговими щодо ПДФО. Утім, щоб скористатися пільгою, слід підтвердити операцію документально. Для цього знадобиться наказ керівника, первинні документи, що підтвердять придбання та використання вакцини.

Атестація медичних працівників — 2025

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою