У 2025 році розподіл в інтернатуру вперше відбуватиметься в електронній системі рейтингового розподілу (далі — електронна система, ЕСРР). Це інструмент, що автоматизує процес і забезпечує його прозорість і справедливість.
Функціонал ЕСРР
Електронна система створена на Платформі Дія.Engine за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, яка реалізується Фондом Східна Європа. Адміністрування та технічну підтримку Системи забезпечує державне підприємство «Електронне здоров’я».
ЕСРР автоматизує процес розподілу магістрів за медичними спеціальностями в інтернатуру і робить його абсолютно прозорим.
В електронній системі накопичуються дані про успішність випускників закладів вищої освіти (ЗВО). На підставі цих даних система розраховує конкурсний бал і рейтинг випускників, автоматизовано проводить рейтинговий розподіл в інтернатуру. До того ж ЕСРР збирає та зберігає дані про інтернів, які проходять підготовку в інтернатурі та формує електронні документи щодо її проходження. У результаті, система забезпечить електронний супровід усього процесу підготовки в інтернатурі: від вступу і до завершення та формування сертифіката лікаря-спеціаліста.
ЕСРР виключає можливість зовнішнього втручання у процес рейтингового розподілу до інтернатури та впливу на його результати. Орім того, вона інтегрована до єдиного порталу вакансій у закладах охорони здоров’я. Отже, інтерни проходитимуть практичну частину підготовки за обраною спеціальністю на посадах, яких реально потребують ЗОЗ.
Порядок розподілу в інтернатуру
У 2025 році розподіл в інтернатуру відбуватиметься з урахуванням автоматизованого розрахунку конкурсного балу серед усіх випускників закладів вищої медичної освіти — усіх бюджетників, а також контрактників, які виявили бажання взяти участь. Випускник уперше зможе обрати бажане місце за спеціальністю з усіх наданих місць для державного розподілу в межах цілої країни.
ЗВО зареєструвалися в електронній системі до 1 травня. Вони внесуть дані про випускників та їхню успішність до 12 червня. Частину інформації система отримає з Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Лише після цього із з 12 до 22 червня в системі зможуть зареєструватися випускники, які перевірять дані щодо своєї освіти та успішності.
Розрахунок рейтингу відбудеться автоматично 23 червня. Після розрахунку і формування рейтингу випускник матиме тиждень (з 24 червня до 1 липня), щоб подати до п’яти заявок на розподіл.
Рейтинговий бал формується з чотирьох показників:
- КРОК-1 або КРОК Б (20% балу);
- КРОК-2 (40%);
- ОСКІ (20%);
- середній бал випускника за всі роки навчання (20%).
Розрахунок — з точністю до 0,00001.
Перша черга електронного розподілу успішно відбулася в березні для випускників спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування» для проходження інтернатури за спеціальністю «Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія».
У другій черзі розподілу, запланованій на 3 липня, візьмуть участь майже 3200 випускників-бюджетників за спеціальностями «Медицина», «Педіатрія», «Медична психологія». Окрім того, за бажанням участь у розподілі в інтернатуру зможуть взяти й випускники-бюджетники за спеціальністю «Стоматологія» та випускники-контрактники за усіма медичними спеціальностями, яких разом близько 3000.
Кількості вакантних місць, які надали ЗВО у системі та ЗОЗ на порталі вакансій, буде достатньою, щоб забезпечити місцем кожного, хто братиме участь у розподілі.
Як надавати платну послугу «Чекап»
Міждисциплінарний підхід до розподілу в інтернатуру
Випускники за спеціальністю 228 «Педіатрія» можуть проходити інтернатуру за спеціальністю «Внутрішні хвороби», а випускники за спеціальністю 222 «Медицина» — за спеціальністю «Педіатрія» та «Дитяча хірургія».
Також випускники за спеціальністю 228 «Педіатрія» можуть вибрати такі спеціальності в інтернатурі як «Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія», «Ортопедія і травматологія», «Отоларингологія», «Офтальмологія», «Дерматологія», «Судово-медична експертиза».
Самостійний вибір місця проходження інтернатури
Випускники-бюджетники зможуть відмовитися від участі у рейтинговому розподілі і пройти повторний розподіл наступного року. Випускники-контрактини також зможуть взяти участь у розподілі на державні місця або ж вибрати інші й навчатися за контрактом.
Окремі категорії випускників бюджетної форми навчання мають право відмовитися від місця в інтернатурі на державному розподілі та вибрати його самостійно. А саме:
- ті, хто має I або ІІ групу інвалідності, інвалідність внаслідок війни;
- ті, чиї дружина / чоловік, один з батьків / людей, які їх заміняють, мають інвалідність I або II групи;
- матір / батько дитини до трьох років або дитини до шести років, яка потребує догляду за медичними показаннями;
- вагітні;
- одинокі матір або батько дитини до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю;
- випускники, що мешкали на тимчасово окупованих територіях та були переведені на навчання за державним замовленням до 2021 року включно;
- випускники, чиї чоловік / дружина проходять військову службу (крім строкової) у державних військових формуваннях або органах внутрішніх справ.
Випускники з пільгових категорій, у тому числі особи з-поміж військових, які проходили військову службу під час воєнного стану в Україні та були звільнені у запас, мають право проходити підготовку в інтернатурі коштом державного бюджету за наявності вільних місць держзамовлення, невикористаних під час рейтингового розподілу.
Раніше МОЗ змінило вимоги до баз стажування інтернів.
За матеріалом Експертус Медзаклад