Коли втрачають чинність документи, які МСЕК видали до 31 грудня 2024 року: роз'яснення МОЗ

МОЗ пояснило, чи залишаються чинними довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації та інші документи, які медико-соціальні експертні комісії видали до 31 грудня 2024 року

Коли втрачають чинність документи, які МСЕК видали до 31 грудня 2024 року: роз'яснення МОЗ

Оформлення інвалідності з 01.01.2025 Скачати маршрут пацієнта

Із 1 січня в Україні замість МСЕК запрацювали команди лікарів-практиків і почала функціонувати нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). Проте МОЗ наголосило, що всі документи — довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації, — які видали МСЕКи до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними. Ці докумени є підставами для того, щоб отримувати гарантії, пільги, виплати, допомогу, відстрочку тощо, які визначає законодавство.

Щодо повторних оглядів, МОЗ виокремило п’ять особливостей.

1. Усіх, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності, оцінюватиме експертна команда лікарів-практиків у передбачений строк.

2. Якщо інвалідність установили безстроково, оцінювання повсякденного функціонування проходити не обов’язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються чинними.

3. Якщо особа протягом 2022—2024 років мала пройти повторний огляд, але не змогла цього зробити з поважних причин і відповідно до винятків, які передбачає законодавство на час воєнного стану, то його потрібно буде пройти:

  • чоловікам 25—60 років із 2 або 3 групою інвалідності — до 1 листопада 2025 року;
  • усім іншим пацієнтам, за винятком перелічених нижче випадків, — до 1 квітня 2026 року.

Виняток становлять три випадки, коли особа не має змоги пройти повторного огляду, оскільки:

  • перебуває на території, де йдуть бойові дії, або на тимчасово окупованій території;
  • має тяжке порушення функцій організму — не має кінцівки або якогось із парних органів, не чує або не бачить, має онкологічне або психічне захворювання;
  • є чинним військовослужбовцем ЗСУ чи інших військових формувань — для неї статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.

4. Якщо документи особи були вже в МСЕК і комісія призначила дату засідання у 2025 році, справа переходить до визначеного закладу охорони здоровʼя, де працюють експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який призначила до цього МСЕК. При цьому комісія обовʼязково повідомить особі нову адресу, де відбудеться оцінювання.

5. Якщо строк повторного огляду припадає на січень — червень 2025 року, але ЗОЗ не зміг його провести через те, що накопичилися справи, що перейшли від від МСЕК, то строк подовжується відповідно до законодавства до 1 липня 2025 року.

Якщо МСЕК установила інвалідність безстроково, індивідуальна програма реабілітації залишається чинною безстроково. Проте якщо є потреба оновити перелік заходів у програмі, для цього особа може звернутися до лікуючого лікаря, щоб отримати направлення на оцінювання.

Якщо інвалідність МСЕК установила тимчасово, документи та рішення комісії чинні до завершення строку, на який МСЕК установила інвалідність або до того як особа пройде оцінювання повсякденного функціонування.

За матеріалом Експертус Медзаклад

Як керівнику з медсестринства організувати вакцинацію у 2025 році

Статті за темою

Усі статті за темою

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді