Усі бронювання діють не довше 28 лютого 2025 року — постанова КМУ
КМУ постановою від 22.11.2024 № 1332 (далі — Постанова № 1332) змінив правила бронювання військовозобов’язаних працівників та отримання статусу критично важливих підприємств. Постанову № 1332 офіційно опублікували 23 листопада 2024 року. Із цієї дати діють окремі її норми, зокрема — щодо попередніх бронювань.
Діють протягом строку, на який їх надали, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які надали військовозобов’язаним до набрання чинності Постановою № 1332:
- за рішеннями Мінекономіки;
- засобами порталу Дія.
До 31 грудня продовжили строк дії рішень про визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, які діють станом на 23 листопада, але закінчуються до 30 листопада 2024 року включно.
Із 23 листопада центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, органи державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації/військові адміністрації:
- у десятиденний строк мають установити галузеві та регіональні критерії, за якими визначають підприємства важливими для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади;
- у тримісячний строк — переглянуть ті рішення про визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, які вже ухвалили.
Для приватних підприємств із 23 листопада діють обов’язкові критерії:
- щодо зарплати працівника, якого бронюють, та середньої зарплати на підприємстві за останній календарний квартал. Ці показники встановили на рівні 2,5 мінімальних зарплат — 20 тис. грн;
- про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ та податків до державного й місцевих бюджетів.
Із 1 грудня діятиме Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Порядок № 76) у новій редакції.
Основні новації Порядку № 76 полягають у розрахунку кількості працівників для бронювання підприємствами з лімітом у 50% загальної кількості військовозобов’язаних. Зокрема:
- не враховують військовозобов’язаних жінок;
- враховують заброньованих відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 № 45;
- можна збільшити понад 50% за окремим рішенням Міністра оборони.
Працівників, які відповідають умовам бронювання, автоматично, без взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, переведуть на спеціальний військовий облік протягом 72 годин.
Норми, що стосуються звітування про заброньованих, із Порядку № 76 виключили.
Нагадаємо, до 30 листопада триває громадське обговорення проєкту нового порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я.
За матеріалами КМУ та Експертус Медзаклад