Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) за сприяння МОЗ закупив 101 упаковку квантиферонових тестів і витратні матеріали, розраховані для діагностики близько 1000 людей. Закупівлю профінансував Глобальний фонд для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні».
Із вересня 2023 року обстеження за допомогою квантиферонових тестів уже доступне на базі регіональних центрів контролю та профілактики хвороб у дев’яти пілотних областях: Вінницькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській та м. Київ.
Із 2024 року ЦГЗ планує закупити такі тести для всієї України, щоб наблизити цю послугу до кожної людини, яка потребує обстеження.
Групи підвищеного ризику розвитку туберкульозу
1. Особи з підвищеним ризиком прогресування від інфекції до активного ТБ:
- особи, які живуть із ВІЛ;
- особи з ознаками силікозу та/або антракосилікозу;
- діти та дорослі, які отримують лікування імуносупресантами, препаратами анти-ФНП-α, гемодіаліз, перитонеальний діаліз, готуються до трансплантації органів чи кісткового мозку.
2. Особи з підвищеною ймовірністю захворювання на ТБ:
- діти віком до 5 років, які мали контакт з особою з бактеріально підтвердженим випадком легеневого ТБ;
- діти віком від 5 років та дорослі, які мали контакт з особою з бактеріально підтвердженим випадком легеневого ТБ.
В умовах тривалої виснажливої війни експерти прогнозують погіршення епідеміологічної ситуаціі з туберкульозом в Україні. Важливо докласти всіх зусиль для запобігання цьому, адже ми разом будуємо здорову націю.
Раніше Верховна Рада ухвалила Закон про подолання туберкульозу.
За матеріалом Експертус Медзаклад