Як надавати медичну допомогу пацієнтам із COVID-19: зміни від 04.02.2022

Блок під заголовком новини 1Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Медична справа. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Про всі зміни докладно розповідає експерт

Як надавати медичну допомогу пацієнтам із COVID-19: зміни від 04.02.2022

МОЗ оновило Стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» наказом від 04.02.2022 № 230. Одна з основних змін — скорочення тривалості амбулаторно-поліклінічного лікування. Розповімо докладніше про сім нових норм, які треба врахувати в роботі:

  1. Скорочення тривалості амбулаторно-поліклінічного лікування

  2. Профілактика інфекційних хвороб за Наказом № 1614

  3. Виписка на амбулаторне лікування з кисневою підтримкою

  4. Скорочення строку контагіозності

  5. Підтвердження випадку COVID-19 швидкими тестами

  6. Пріоритезація контактних осіб

  7. Пом’якшені рекомендації з догляду за пацієнтом удома

З яких джерел КНП брати кошти на зарплати

Скорочення тривалості амбулаторно-поліклінічного лікування

Попередня редакція Стандартів № 722 передбачала завершення лікування у разі відсутності клінічних проявів гострого респіраторного захворювання протягом 3 днів, рахуючи з 10 дня від появи симптомів або взяття матеріалу для ПЛР-тесту за позитивного результату без лабораторного обстеження (Стандарт 2 «Первинна медична та амбулаторно-поліклінічна допомога пацієнтам з підозрою на COVID-19»; далі — Стандарт 2).

Згідно з новими нормами, пацієнти без клінічних проявів гострого респіраторного захворювання можуть припинити лікування та самоізоляцію через 5 днів з дати появи симптомів чи позитивного ПЛР-тесту (п. 10 Стандарту 2).

Відповідно, скоротився строк для повторного тестування методом ПЛР. Тепер його слід проводити не раніше ніж через 5 днів з дати появи симптомів або отримання першого позитивного результату на COVID-19 методом ПЛР. До змін потрібно було чекати 10 днів (п. 11 Стандарту 2).

✅✅✅ СОП «Порядок приймання, зберігання, відпуску, списання використаних лікарських засобів та медичних виробів»

Профілактика інфекційних хвороб за Наказом № 1614

Профілактика інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, стосується усіх пацієнтів з COVID-19, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

У попередніх редакціях Стандартів № 722 правила цієї профілактики визначав додаток 13 «Профілактика ускладнень та інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги у пацієнтів з тяжким перебігом COVID-19». Відтепер її слід здійснювати відповідно до Порядку профілактики інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах, затвердженого наказом МОЗ від 03.08.2021 № 1614 (п. 10 Стандарту 3 «Стаціонарне лікування пацієнтів з COVID-19»; далі — Стандарт 3).

Якими нормативними документами керуватися

Виписка на амбулаторне лікування з кисневою підтримкою

Розробники Стандарту 3 уточнили, що пацієнта, який потребує кисневої підтримки, можна виписати на амбулаторне лікування за його вимогою або за вимогою його законного представника.


За яких умов

Скорочення строку контагіозності

Аналогічно до скорочення строку амбулаторно-поліклінічного лікування, пацієнти, які відповідали визначенню підтвердженого випадку COVID-19, вважаються не контагіозними через 5, а не 10 днів лікування:

  • якщо методом ПЛР у них не визначаються фрагменти РНК збудника (негативний результат)
  • із появи симптомів без лабораторного обстеження за відсутності клінічних проявів гострого респіраторного захворювання (п. 14 Стандарту 3)

Читати про всі зміни

Підготувала Ольга Дубина,

головний редактор Експертус Медзаклад

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливо небезпечні інфекції: протидія в ЗОЗ

Належним чином підготуйте план дій у разі виявлення пацієнтів з особливо небезпечними інфекціями. Врахуйте заходи з протидії поширенню особливо небезпечних інфекцій у ЗОЗ
82716

Класифікація медичних відходів

З’ясуйте, до якого коду належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності
161773

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді