Як оплачувати працю медпрацівників у 2022 році

Який механізм нарахування та контролю зарплат відповідно до постанови КМУ

Як оплачувати працю медперсоналу в 2022 році

12 січня КМУ ухвалив постанову, яка передбачає підвищення заробітної плати лікарів та медсестер із січня 2022 року. Це Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» від 12.01.2022 № 2 (далі — Постанова № 2).

Як оплачувати працю директора КНП в 2022 році

ЗОЗ, на які поширюється дія Постанови № 2

Документ містить норму про заробітні плати медпрацівників ЗОЗ державної або комунальної форми власності. Тобто підвищення заробітної плати медикам КНП також передбачене.

Розмір зарплати

Посадовці визначили, що розмір нарахованої зарплати медпрацівникам бюджетних ЗОЗ і КНП за повністю виконану місячну (годинну) норму праці установлюють у межах фонду оплати праці на 2022 рік:

Категорія працівниківЗарплата не менше, грн
Лікарі (крім лікарів-інтернів) та професіонали з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я20 000

Фахівці з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти

13 500

Постанова № 2 не визначає, які надбавки та доплати входять у ці суми. Тож слід вважати, що нарахована зарплата лікарю з усіма підвищеннями, доплатами, надбавками та преміями має бути не меншою за 20 000 грн, а медсестрі відповідно — за 13 500 грн

Постанова № 2 не містить погодинних розмірів зарплат. Але документ унормовує, що оплачувати роботу медикам, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, необхідно пропорційно до відпрацьованого часу з урахуванням визначених розмірів зарплат. Тож якщо лікар чи медсестра працює не на повну ставку — оплата праці у перерахунку на відпрацьований час не може бути нижчою за рівень, визначений у постанові. Ця норма діє також, якщо працівник не виконав у повному обсязі встановлену норму тривалості робочого часу.

✅✅✅ Чи поширюється дія Постанови № 2 на приватні ЗОЗ, які уклали договори з НСЗУ

Розмір надбавок

Документ скасовує обмеження щодо надбавок у розмірі не більше 50% посадового окладу для медпрацівників. Таке обмеження передбачає постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (пп. «а» пп. 2 п. 3).

Тож відтепер лікарям і медсестрам бюджетних ЗОЗ розмір надбавки за складність і напруженість у роботі чи за високі досягнення у праці необмежений. Щоб виконати затверджену постанову, можете встановити надбавки медпрацівникам у 100, 300 чи 500%.

Медзаклади-КНП теж можуть підняти рівень зарплат за рахунок таких надбавок. Не враховуйте ці надбавки під час установлення будь-яких інших доплат і надбавок медпрацівника (пп. 3 п. 1 Постанови № 2).

Диференціація зарплат

Постанова № 2 містить вимогу про диференціацію заробітних плат медпрацівникам. Керівники бюджетних ЗОЗ і КНП повинні забезпечити її в межах фонду оплати праці через встановлення доплат і надбавок. При цьому необхідно враховувати складність, відповідальність та умови виконуваної роботи, кваліфікацію працівника і результати його роботи.

Які зміни внесли до договору з НСЗУ

Постанова набирає чинності з дня її опублікування, але застосовується з 1 січня 2022 року. Тож незалежно від дати її оприлюднення, зарплата медиків з січня 2022 має бути виплачена в підвищених розмірах. Звісно, якщо у вашому закладі медики і до цього отримували гідні зарплати, можете не хвилюватися. В іншому разі необхідно шукати додаткові джерела доходів поряд з оптимізацією витрат закладу. Радимо активно залучати до цього процесу і власників ЗОЗ. Тільки спільними зусиллями ви знайдете оптимальне рішення.

Як діяти, щоб дотримати в оплаті праці норм Постанова № 2, — дізнайтеся з пам’ятки.


Як оплачувати працю медперсоналу у 2022 році

Скачати пам’ятку

Алла Худякова,

шеф-редактор Експертус Охорона здоров’я

Як створити наглядову раду ЗОЗ: алгоритм дій від розробників постанови

Статті за темою

Усі статті за темою

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді