Головний санітарний лікар м. Києва Олег РУБАН повідомив, що у 2015 році у столиці зафіксовані найвищі за 8 років показники захворюваності на вірусний гепатит А. З початку року зареєстровано 367 випадків захворювань, проти 263 за аналогічний період 2014 року.
Серед дітей до 17 років показник захворюваності порівняно з 2014 роком зріс більш ніж у півтора рази.
Захворюваність вірусним гепатитом А зросла серед дітей різних вікових груп:
- 1-4 роки — з 5 до 10 випадків;
- 5-9 років —- з 15 до 27 випадків;
- 10-14 років — з 13 до 23 випадків.
Найбільше випадків інфікування вірусом спостерігається серед школярів та дітей, що відвідують дитячі дошкільні заклади у Дарницькому, Деснянському та Дніпровському районах Києва. Тут середні міські показники перевищено на 48%, 22% та 36% відповідно.
Але фахівці Держсанепідслужби пояснюють, що у багаторічній динаміці захворюваність на гепатит А характеризується циклічними коливаннями, тож нинішня ситуація є цілком закономірною.
У жовтні у Дніпровському районі Києва зареєстровано два групові захворювання на вірусний гепатит А: дітей старшої групи дошкільного навчального закладу № 672 та серед учнів середньої загальноосвітньої школи № 11.
В останньому випадку спалах, можливо, був пов’язаний з аварією водогону в сусідньому зі школою будинку,тому що у 95% випадків інфекція потрапляє в організм людини:
- через брудні руки;
- воду, забруднену фекаліями;
- забруднені харчові продукти, які не пройшли термічного оброблення;
- ягоди, фрукти та овочі, вимиті у воді, що містить віруси.
Щоб уникнути загострення ситуації та мінімізувати ризики захворюваності дотримуйтесь простих правил:
- використовуйте для пиття та миття посуду лише кип'ячену воду (воду потрібно кип'ятити не менше 10 хв., дати відстоятися);
- не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
- перед споживанням овочів, фруктів та ягід добре промийте їх питною водою, для дітей потрібно ще й помити у кип'ятку);
- обов'язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
Нагадуємо, що симптомами хвороби є підвищення температури тіла до 38,5 °С, ломога, слабкість, погіршення апетиту, нудота, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю чи пива). Можливе свербіння шкіри.
У разі наявності зазначених симптомів потрібно одразу звернутися за медичною допомогою.