Контроль якості передстерилізаційного очищення: приготування проб

Перегляньте та збережіть собі алгоритм прготування та випадки застосування різних видів проб для контролю якості передстерилізаційного очищення.

Антикризовий онлайн-марафон ➤ ВЗЯТИ УЧАСТЬ

Якість оброблення медичних виробів на етапі передстерилізаційного очищення оцінюють на наявність залишків крові, беручи амідопіринову, азопірамову проби або провівши пробу Делатестом. Наявність залишків лужних компонентів мийного засобу виявляють, взявши фенолфталеїнову пробу, а для залишків жиру більше підійде проба з суданом ІІІ.

Контроль якості передстерилізаційного очищення: приготування пробЧитайте: "Сертифікація ISO: як розробити Настанову з якості"

Перевірка якості передстерилізаційного очищення: приготування та зберігання розчинів для взяття проб

Вид

Алгоритм дій

Азопірамова проба

1. Для приготування 1 літра вихідного розчину азопіраму відважте 100 грамів амідопірину
і 1,0–1,5 грамів солянокислого аніліну, змішайте їх у сухому мірному посуді і доведіть до об’єму 1 літр 95%-вим етиловим спиртом.

2. Ретельно перемішуйте суміш до повного розчинення інгредієнтів. Початковий розчин азопіраму зберігайте в щільно закритому флаконі в темному місці. Допустимий строк зберігання вихідного розчину азопіраму становить 2 місяці за температури 4 °С (у холодильнику); не більше 1 місяця — за кімнатної температури (18−22 °С). Помірне пожовтіння вихідного розчину в процесі зберігання без випадання осаду не знижує його робочі властивості.

3. Перед взяттям проби приготуйте реактив азопіраму, змішуючи в рівних об’ємах необхідну кількість вихідного розчину азопіраму і 3%-вого розчину перекису водню. Робочий реактив азопіраму можна зберігати не більше двох годин. При тривалішому зберіганні може з’явитися рожеве спонтанне забарвлення реактиву. За температури вище 25 °С розчин набуває рожевого забарвлення швидше, тому його необхідно використовувати протягом 30−40 хвилин. Не слід піддавати перевірці гарячі інструменти, а також зберігати реактив азопіраму на яскравому світлі і поблизу нагрівальних приладів.

4. У разі потреби перевірте придатність реактиву азопіраму таким чином: 2-3 краплі реактиву наносять на пляму крові. Якщо не пізніше ніж через 1 хвилину з’являється фіолетове забарвлення, що переходить потім у бузковий колір, реактив придатний до вживання; якщо забарвлення протягом 1 хвилини не з’являється, реактивом не користуються

Проба реактивом Делатест

1. Готують робочий розчин препарату з розрахунку 10 мілілітрів люмінолу і 3−5 крапель 3%-вого розчину перекису водню або 100 мілілітрів люмінолу і 0,1−0,24 грамів гідропіриту. Розчин готують безпосередньо перед взяттям проби. Допускається зберігання невикористаного розчину протягом 10 днів з моменту приготування в щільно закритому флаконі.

2. У разі потреби перевірте придатність робочого розчину Делатесту. З цією метою 2-3 краплі розчину нанесіть на видимі залишки крові. Якщо не пізніше 5−15 секунд з’являється фіолетово-синя хемілюмінесценція, яка визначається візуально в затемненому місці, реактив придатний до використання

Фенолфталеїнова проба

1. Приготуйте 1%-вий спиртовий розчин фенолфталеїну на 95%-вому етиловому спирті.

2. У разі потреби перевірте придатність робочого розчину: нанесіть на забруднений лужними компонентами інструментарій 1-2 краплі реактиву. Якщо на медичних виробах з’явилися сліди рожевого кольору, розчин можна використовувати для взяття проби.

3. Розчин помістіть у флакон зі щільно закритим корком і поставте в холодильник, де він може зберігатися протягом 1 місяця

Контроль якості передстерилізаційного очищення: приготування пробЧитайте: "Психологічна компетентність пацієнта: правові аспекти визначення"

Щодо методики взяття проб, то насамперед інструменти протирають ватою або марлевою серветкою, змоченою реактивом, чи наносять 2-3 краплі реактиву на виріб за допомогою шприца чи піпетки. Якість очищення виробів з порожнинами оцінюють шляхом введення реактиву всередину за допомогою чистого шприца або піпетки. Реактив залишають усередині виробів на 1 хвилину, після чого зливають на марлеву серветку. Кількість реактиву, що вводиться всередину виробу, залежить від його величини.

Інтерпретація результатів взяття проб потребує детального вивчення медичною сестрою або особою, відповідальною за контроль якості очищення медичних виробів. По-перше, за наявності залишків крові при взятті азопірамової проби негайно або не пізніше, ніж через 1 хвилину, з’являється спочатку фіолетове забарвлення реактиву, яке швидко (протягом декількох секунд) переходить у рожево-бузкове або буре.

Контроль якості передстерилізаційного очищення: приготування пробЧитайте: "Принципи та приклади спілкування з родичами хворого"

Азопірам, крім гемоглобіну, допомагає виявити залишки пероксидаз рослинного походження (рослинних залишків), окислювачів, мийних засобів, а також іржі (оксидів, солей заліза) і кислот. За наявності на виробах іржі та вказаних окислювачів спостерігається буре забарвлення реактиву, а в решті випадків відбувається забарвлення в рожево-бузковий колір.

По-друге, при взятті азопірамової та амідопіринової проб забарвлення реактивів, що з’явилося пізніше, ніж через 1 хвилину після взяття проби, не враховується.

При позитивній фенолфталеїновій пробі про наявність на виробах залишків лужних компонентів мийного засобу свідчить рожеве забарвлення реактиву.

Контроль якості передстерилізаційного очищення: приготування пробЧитайте: "Загальна вартість захворювання — оцінюємо економічні збитки"

Отже, якщо в результаті взяття проб виявлено залишки крові чи інші забруднення, вся група інструментів підлягає повторному обробленню. Контролю якості передстерилізаційного очищення підлягає 1% кожного виду виробів медичного призначення, оброблених за добу, але не менше 3−5 одиниць, облік проведення контролю якості передстерилізаційного очищення ведеться у Журналі обліку якості передстерилізаційної обробки виробів медичного призначення за формою № 366/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в санітарно-епідеміологічних закладах» від 11.07.2000 № 160.

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді